Висши мениджъри в две от най-големите банки в Америка продължават да изтеглят голяма част от личните си акции.
Последните данни разкриват, че главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън и главният изпълнителен директор на Bank of America Брайън Мойнихан са продали общо над $32 милиона акции на компаниите си само през този месец.
Даймън продаде около 133,600 акции на JPMorgan на 14 април, реализирайки около $31.5 милиона. Това следва много по-голяма сделка през февруари, когато той продаде над 866,000 акции на стойност около $234 милиона – което е първият път, когато той продава акции от компанията, която ръководи от 2005 г. През последните 14 месеца общите продажби на акции на Даймън надхвърлиха $448 милиона.
Междувременно Мойнихан също продаде пакет акции на Bank of America на стойност близо $680,000 на 17 април. Продажбите му през тази година включват допълнителни транзакции на стойност $731,000 през март, $971,000 през февруари и $974,000 през януари. За разлика от Даймън, Мойнихан постоянно намалява участието си всеки месец от средата на 2022 г.
Общо двамата изпълнителни директори са продали акции на стойност около $268.6 милиона досега през 2025 г. Техните ходове идват в момент, когато цените на акциите и на двете банки се движат близо до исторически върхове, предизвиквайки спекулации за дългосрочните им прогнози за пазарните условия.
Вълната от продажби на акции от страна на мениджъри привлече вниманието на инвеститори и анализатори, някои от които виждат продажбите от вътрешни лица като потенциален сигнал за предпазливост по отношение на бъдещия растеж. Други обаче твърдят, че продажбите може просто да отразяват рутинни стратегии за диверсификация или лично финансово планиране след години на натрупани печалби.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.
Според информация, правителството на САЩ се готви да облекчи изискванията за капиталови резерви за големите банки, което може да промени начина, по който финансовите институции управляват риска, и да поднови дебата за регулаторните предпазни мерки.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.