Доверието на Уолстрийт в индекса S&P 500 бързо намалява, тъй като бурните тарифни политики на президента Тръмп разклащат настроенията на инвеститорите и объркват пазарните прогнози.
Това, което започна годината като относително единна перспектива, сега се разпада, като основните компании предлагат драстично различаващи се възгледи за това къде ще се намират акциите през декември.
Неотдавнашните пазарни сътресения бяха предизвикани от Тръмп, който въведе мащабни мита – само за да замрази повечето от тях за 90 дни. Този рязък обрат в политиката предизвика най-силното рали на индекса от 2008 г. насам, само няколко дни след като той претърпя най-мащабния си спад от пет години насам. Но облекчението бе краткотрайно.
Несигурността около търговската насока на администрацията превърна прогнозите в кошмар. Икономическото доверие се понижава навсякъде – от потребителите до корпорациите и търговските платформи. В резултат на това известните институции се опитват да преразгледат прогнозите си. JPMorgan зае най-агресивната позиция, като намали прогнозата си за края на годината за S&P 500 от 6,500 на 5,200. Bank of America и Evercore също намалиха целите си с по над 1,000 пункта, а Oppenheimer редуцира прогнозата си с повече от 16%.
Тази вълна от понижения увеличи драстично разликата между най-оптимистичните и най-мечите прогнози. В началото на 2025 г. оценките в края на годината варираха само с 600 пункта разлика. Сега разликата е нараснала до 1800. Дори и да се изключат фирмите, които все още не са актуализирали своите данни, диапазонът на прогнозите все още е с 50% по-широк, отколкото преди няколко месеца.
В началото на годината средната прогноза бе за скромно повишение, което сочи към продължаваща тригодишна печеливша серия. Но новите ревизии представят по-малко оптимистична картина. Актуализираният консенсус сред компаниите, които са коригирали целите си, сега поставя индекса под нивото, от което е започнал през 2025 г. – което отразява промяна в настроенията, която е трудно да бъде пренебрегната.
Доналд Тръмп отново нашумя в крипто пространството – този път с предстояща игра, базирана на блокчейн, която съчетава виртуални недвижими имоти и дигитални активи.
Южна Корея предприе още една стъпка в репресиите срещу нерегистрираните крипто платформи, този път насочени към приложения, достъпни за потребителите на Apple.
Появи се теория, която твърди, че основателя на Binance Чанпен Джао работи тайно за Федералния резерв на САЩ.
Пейзажът на крипто кредитирането търпи тиха трансформация. Докато централизираните гиганти като Tether продължават да доминират, истинската инерция се натрупва в децентрализираните финанси.