BlackRock стартира 2025 г. с нетни постъпления в размер на $84 милиарда, задвижвани от рекордно търсене на нейните iShares ЕТF-и и нарастващ интерес към частните пазари.
Въпреки спада от 70% на тримесечните постъпления от четвъртото тримесечие на 2024 г., най-големият мениджър на активи в света все пак отбеляза 3% годишен ръст на управляваните активи (AUM), които сега възлизат на $11.6 трилиона.
Като забележителен акцент iShares ETF привлече $107 милиарда входящи потоци през първото тримесечие – исторически максимум за първото тримесечие. От тях $3 милиарда, или 2.8%, отидоха в продукти с дигитални активи, което е сигнал за продължаващ институционален апетит към инвестиции, подкрепени с крипто, дори когато други емитенти отбелязаха отливи.
Макар че дигиталните активи остават малка част от цялостния бизнес на BlackRock – съставляват едва 0.5% от общия AUM и по-малко от 1% от дългосрочните приходи, сегментът вече разполага с активи на стойност $50.3 милиарда, като през тримесечието са генерирани базови такси в размер на $34 милиона. Това се случва в момент, когато други големи играчи в пространството на крипто ETF-ите, включително Grayscale, отбелязаха отдръпване на инвеститорите, като CoinShares отчете $1.4 милиарда в отлив от крипто ETF-ите на Grayscale от началото на годината до началото на април.
Стратегиите за частни пазари също постигнаха добри резултати, като добавиха $9.3 милиарда входящи потоци за BlackRock през тримесечието.
Въпреки цялостното забавяне на тримесечните постъпления, главният изпълнителен директор Лари Финк определи резултатите като солидно начало на годината, като подчерта 6% органичен ръст на базовите такси на фирмата – най-силният ръст за първото тримесечие от 2021 г. насам. Той изтъкна фокуса на компанията върху дългосрочните структурни възможности и насочването на клиентите през сложната пазарна среда.
Резултатите на BlackRock за първото тримесечие сочат диверсифицираната сила на компанията в различните класове активи, като същевременно загатват за нарастващото привличане на продукти с дигитални активи в рамките на традиционните инвестиционни рамки.
Федералният резерв на САЩ е готов да се намеси със спешна помощ, ако финансовите пазари са изправени пред сериозен стрес, потвърди в неотдавнашно интервю президентът на Федералния резерв на Бостън Сюзън Колинс, давайки знак, че политиците остават бдителни на фона на неотдавнашната нестабилност на акциите и облигациите.
Япония се готви да промени своите крипто регламенти с ново предложение, което ще раздели дигиталните активи на две отделни категории – една за бизнес подкрепени токени и друга за децентрализирани криптовалути като Биткойн.
Китай отвърна на удара на САЩ с рязко увеличение на митата, като повиши размера върху вноса от САЩ до 125%, считано от 12 април 2025 г.
Голям пробив в стейкинга на Биткойн набира скорост, след като Binance обяви най-новото си попълнение: Babylon (BABY) – проект, който има за цел да отключи нова полезност за BTC, без да разчита на традиционните мостове.