Мрежата за добив на Биткойн достигна рекордно ниво на изчислителна мощ, като за първи път надхвърли 1 зетахаш в секунда (ZH/s).
Това забележително събитие бележи както нов връх в мрежовата сигурност, така и нарастваща финансова тежест за миньорите.
В петък скоростта на добив в мрежата за кратко премина прага от 1 ZH/s, което е огромен скок спрямо нивото от 1 EH/s, регистрирано за първи път през 2016 г.
Според данни от Glassnode този нов рекорд надминава предишния връх от 975 EH/s, който бе поставен в края на януари. Това постижение обаче пристига в момент на пазарна несигурност, тъй като цената на Биткойн наскоро се понижи с почти 10%, падайки до около $77,000. Този упадък до голяма степен е свързан с икономическата нестабилност, изострена от последния кръг мита, наложени от президента Тръмп.
В отговор на повишената скорост на движение (хашрейт) мрежовата трудност на Биткойн също отбеляза значителен ръст. През уикенда нивото на трудност се повиши с близо 7%, отбелязвайки най-съществената корекция от юли 2024 г. насам. Трудността сега възлиза на рекордните 121.5 трилиона, както съобщи Glassnode.
Протоколът на водещата криптовалута автоматично калибрира трудността приблизително на всеки две седмици, гарантирайки, че времето, необходимо за генериране на нови блокове, остава постоянно на ниво от около 10 минути, независимо от промените в добивния капацитет. През последните 17 корекции 14 от тях са довели до повишаване на трудността, което означава, че въпреки предизвикателствата, пред които са изправени миньорите, участието продължава да расте.
Въпреки това финансовите перспективи пред майнърите са все по-мрачни. Въпреки положителния сигнал за силата на мрежата, рентабилността е претърпяла удар. Цената на хаш, която измерва приходите за единица изчислителна мощност, спадна до исторически минимум от $42.40 за EH/s на ден. Този спад се дължи на няколко фактора, сред които засилената конкуренция между миньорите, стагниращият пазар на таксите за транзакции и неотдавнашната корекция в цената на Биткойн.
Въпреки че по-високият хашрейт предполага дългосрочна сигурност за мрежата, много добивни операции, особено по-малките с по-високи оперативни разходи, са подложени на сериозен натиск, за да останат финансово жизнеспособни. Тъй като мрежата става все по-конкурентна, някои майнъри може да се затруднят да се справят с нея, което поражда опасения за устойчивостта на по-малко ефикасните майнинг съоръжения.
Между 28 април и 4 май компанията, стояща зад известната стратегия за натрупване на Биткойн, добави още 1,895 BTC към резервите си, като похарчи около $180.3 милиона.
Блокчейнът на Биткойн отбеляза значителен скок в употребата си, като достигна най-високото си ниво на активност от шест месеца насам.
Според главния изпълнителен директор на Strike Джак Малерс световната финансова система може да е близо до важен преломен момент, тъй като според него ерата на неконтролируемия дълг и небалансираната търговия започва да се оттегля.
Strategy отново е в центъра на вниманието, след като Майкъл Сейлър сигнализира за още една голяма покупка.