През 2025 г. глобалната тенденция на дедоларизация рязко се ускорява, като централните банки полагат все по-големи усилия да намалят зависимостта си от щатския долар.
След завръщането на Доналд Тръмп на власт и разгръщането на новите му икономически и търговски политики, включително агресивните заплахи за мита, централните банки увеличиха стратегиите си за диверсификация – обръщат се към златото на безпрецедентни нива.
Това движение не е ново – то започна около 2022 г., но неотдавнашните геополитически и икономически промени бързо увеличиха темпото му. Само през последното тримесечие на 2024 г. централните банки увеличиха покупките си на злато с 54% на годишна база, достигайки 333 метрични тона. От 2022 г. насам годишните покупки на централните банки неизменно надхвърлят 1,000 метрични тона.
Това рязко нарастване на търсенето стимулира рекордно високи цени на златото, които понастоящем са $3,167.57 за тройунция, отбелязвайки 19% увеличение от началото на годината и 71% покачване от 2022 г. насам. Анализаторите, включително Майкъл Уайдмър от Bank of America, смятат, че много централни банки, особено на развиващите се пазари, все още са недостатъчно експонирани в злато, като държат само 10% от резервите си в метала – далеч под предлаганите 30%.
Тенденцията се усложнява и от нарастващата непрозрачност на тези покупки. Докладите сочат, че официалните данни, предоставени на МВФ, представляват само една трета от действителните придобивания, тъй като централните банки умишлено прикриват транзакциите, за да избегнат политически отзвук или ответни тарифни мерки от страна на САЩ.
Държави като Китай и Полша се очертават като основни купувачи в началото на 2025 г., но истинските числа вероятно значително надхвърлят публично оповестените данни. Отказът от долара сега се разглежда както като финансова стратегия, така и като геополитическа защита, като златото предлага изолация срещу валутна нестабилност и държавен кредитен риск.
Инвестиционни анализатори твърдят, че силата на златото не е просто спекулативна – тя отразява по-широка глобална рекалибрация. С политиките на Тръмп, които променят динамиката на търговията и резервите, се очаква ролята на златото като хедж в една фрагментирана парична среда да остане силна и в бъдеще.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.
Последните данни на Федералния резерв разкриват, че най-богатите американци притежават значителен дял от общите активи на страната.