Робърт Кийосаки, автор на книгата „Богат татко, беден татко“, сподели няколко убедителни причини, поради които смята Биткойн за по-надеждно средство за съхранение на стойност в сравнение с щатския долар.
Докато инфлацията и прекомерното печатане са подкопали доверието във фиатните валути, Кийосаки вижда в Биткойн алтернатива, която предлага по-голяма стабилност и потенциал за растеж.
Той обясни, че Биткойн, заедно с благородните метали като злато и сребро, попада в категорията „добри пари“ във времена, когато доларът се колебае. Според Кийосаки принципът на закона на Грешам – когато лошите пари изтласкват добрите – е приложим към днешната икономика, като Биткойн все повече се превръща в по-сигурен залог, тъй като хората търсят алтернативи на отслабения долар.
Кийосаки посочи и закона на Меткалф, който твърди, че стойността на една мрежа се увеличава с броя на участниците. Разширяващата се глобална потребителска база на Биткойн засилва стойността му, а децентрализираният му характер допълнително подкрепя потенциала му. Този нарастващ интерес е подобен на успеха при мащабирането, който се наблюдава при големи корпорации или франчайз системи.
Въпреки това главният изпълнителен директор на Голдман Сакс Дейвид Соломон остава скептичен към Биткойн, разглеждайки го по-скоро като спекулативен актив, отколкото като истински конкурент на щатския долар. Въпреки това Кийосаки смята, че продължаващият спад на долара, наред с нарастващия интерес към Биткойн и златото, е естествено преминаване към активи, които запазват стойността си.
В тази светлина той предупреди, че икономическата нестабилност, предизвикана от безотговорни парични политики, може да доведе до предстоящ пазарен срив. Според Кийосаки инвестирането в Биткойн, злато и сребро е ключът към запазване на богатството и преодоляване на тези несигурни времена.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.