Виталик Бутерин, съосновател на Етериум, активно обсъди подобренията в PoS системата на блокчейна в наскоро публикувано есе.
В своето есе, озаглавено „Possible Futures of the Ethereum Protocol, Part 3: The Scourge“, той подчертава необходимостта от запазване на децентрализацията, като същевременно се обърне внимание на заплахите за сигурността.
Бутерин представя Scourge като предложена модернизация, насочена към намаляване на рисковете от централизация в процеса на стейкинг на Етериум, които той приписва на фактори като централизация на изграждането на блокове и минималното изискване за залог на 32 ETH . Той предупреждава, че ако големите стейкъри доминират поради икономически предимства, по-малките участници могат да напуснат екосистемата.
За да се пребори с това, Бутерин предлага да се децентрализира производството на блокове, като се прехвърли изборът на трансакции от т.нар. „builders“ към стейкърите. Той предлага строителите да организират само трансакции, като позволяват на стейкърите да избират кои от тях да включат.
Той също така обсъжда алтернативни решения, като например Multiple Concurrent Proposers (MCP), които разпределят производството на блокове между различни субекти, като по този начин затрудняват доминирането на един субект. Освен това Бутерин изразява загриженост относно потенциален „свръхстейкинг“, като предупреждава, че ако заключеното предлагане на ETH нарасне твърде много, това може да тласне потребителите към централизирани платформи.
За да се намали този риск, той препоръчва да се коригира кривата на емитиране на Етериум, така че възнагражденията за стейкинг да намаляват, ако заложените ETH надхвърлят определен праг, като по този начин се предотвратява придобиването на прекомерно влияние от страна на големите стейкъри. Предложенията на Бутерин имат за цел да защитят децентрализацията и дългосрочната сигурност на Етериум, докато мрежата се разраства.
Съоснователят на Етериум Виталик Бутерин отправи революционно предложение с цел подобряване на ефективността на мрежата.
На дневен ред отново е нов опит за решаване на продължаващия дебат за инфлацията – този път с преструктуриран модел на гласуване, предназначен да насърчи консенсуса и да придвижи мрежата към дългосрочните ѝ икономически цели.
Доналд Тръмп отново нашумя в крипто пространството – този път с предстояща игра, базирана на блокчейн, която съчетава виртуални недвижими имоти и дигитални активи.
Главният изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк прокарва смела визия: Финансов свят, в който всички активи – акции, облигации, недвижими имоти – се дигитализират и обменят чрез блокчейн.