Иран предлага награда от $20 на гражданите, които съобщят за неоторизирани крипто миньори, докато страната се бори с недостиг на електроенергия.
Държавната енергийна компания Tavanir свързва незаконните добивни дейности и рекордните 49,7°C с широко разпространените прекъсвания на електрозахранването.
Главният изпълнителен директор на Tavanir, Мустафа Раджаби Машади, разкри, че нелегалните миньори използват субсидирана енергия, което доведе до инициативата за награждаване с цел насърчаване на публичното докладване.
Нарастването на незаконния добив изостря честите прекъсвания на електрозахранването, което се отразява на промишлената производителност. Tavanir е открила над 230,000 незаконни добивни устройства, които консумират толкова електроенергия, колкото една голяма електроцентрала.
Тази репресия отразява подобни действия в световен мащаб. Парагвай наскоро затвори 70 незаконни предприятия за добив на Биткойн, а Малайзия съобщи за сериозни кражби на електроенергия от неоторизирани миньори.
Преди това Иран бе забранилa добива на криптовалути през 2021 г. поради проблеми с електроенергията, но го възстанови, след като се сблъска със санкциите на САЩ.
Ветеранът от Bloomberg Intelligence Майк Малоун потвърди мечата си позиция по отношение на Биткойн, добавяйки Dogecoin (DOGE) към списъка с активи, демонстриращи признаци на слабост.
Неотдавнашният скок на Биткойн разпали отново ентусиазма на целия крипто пазар, като издигна не само водещата криптовалута, но и сигнализира за по-широко възраждане на алткойните.
Неотдавнашното потапяне на Биткойн под $100,000 може да се стори обезкуражаващо, особено след като по-рано тази година достигна $109,000.
Картината на собствениците на Биткойн се е променила, като две институции – BlackRock и Strategy – вече притежават заедно повече BTC от мистериозния създател Сатоши Накамото.