Home

CBDC: Противоречивият проект на САЩ за дигитална валута на централната банка

25.05.2024 10:00 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
CBDC: Противоречивият проект на САЩ за дигитална валута на централната банка

Разработването на дигитална валута на американската централна банка (CBDC) е спорен въпрос, като поддръжниците и противниците са дълбоко разделени.

Този дебат накара крипто индустрията да алармира за потенциалното задушаване на дигиталните активи от страна на CBDC и за повишаване на загрижеността за неприкосновеността на личния живот. Критиците твърдят, че подобна технология може да доведе до широк държавен контрол върху финансовите транзакции.

Понастоящем над 130 държави и финансови институции проучват възможностите на CBDC, като често си партнират с блокчейн компании. Някои юрисдикции са обявили пилотни проекти за търговия на едро и дребно, включващи традиционни финансови фирми и предприятия.

Централните банки се застъпват за CBDC по няколко причини, включително насърчаване на иновациите в публичния сектор в областта на блокчейн технологиите, предоставяне на активи, подкрепени от правителството, за разлика от частните криптовалути, и използване на програмируеми пари за разширяване на данъчната основа. Регулаторните предизвикателства, свързани с криптовалутите, накараха властите да търсят алтернативи, като подчертаха необходимостта от защита на инвеститорите от измамни платформи, които използват блокчейн технологията.

Камарата на представителите на САЩ наскоро прие законопроект, който забрани на Федералния резерв да емитира CBDC. Само трима демократи подкрепиха този ход, докато мнозинството изтъкна, че на публичния сектор трябва да се позволи да разработва и внедрява иновации с помощта на технологията.

Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл се опита да облекчи опасенията на потребителите, заявявайки, че всяка потенциална CBDC ще се прилага чрез банковата система, което може да намали опасенията от правителствено наблюдение.

Привържениците на дигиталните активи се противопоставиха на идеята за американски CBDC, позовавайки се на опасения за неприкосновеността на личния живот и авторитарността. Анализаторите предупреждават, че правителственият достъп до данните на гражданите може да доведе до злоупотреби. Подобни опасения за неприкосновеността на личния живот изразиха и европейските агенции за данни във връзка с предложеното цифрово евро.

Общността изрази опасения, че правителството ще придобие властта да контролира как гражданите харчат парите си. Сенатор Тед Круз внесе законопроект, целящ да забрани CBDC, въпреки че перспективите му в Сената са несигурни. Губернаторът на Флорида Рон ДеСантис обеща да блокира усилията за CBDC, ако бъде избран за президент, наред с прекратяването на това, което той описва като “война” на администрацията на Байдън срещу криптовалутите.

 

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Биткойн срещу злато: Питър Шиф и Питър Бранд коментират възможностите

Дългогодишният дебат между Биткойн (BTC) и златото като инвестиционни активи отново предизвика сблъсък между легендарния трейдър Питър Бранд и дългогодишния крипто скептик Питър Шиф.

07.09.2024 21:00 2мин. четене

Мениджър на активи оттегля заявлението си за спот Етериум ETF

Мениджърът на активи WisdomTree поиска да оттегли от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) своето S-1 заявление за спот Етериум борсово търгуван фонд (ETF), повече от три години след първоначалното му подаване.

07.09.2024 17:00 1мин. четене

Компанията зад ChatGPT увеличи платената си потребителска база с над 60%

Бизнес сегментът на OpenAI, включващ продуктите ChatGPT Enterprise, Team и Edu, е увеличил платената си потребителска база с близо 67% от април насам, като към 5 септември е надхвърлил един милион потребители.

07.09.2024 12:30 2мин. четене

Индия ще одобри още две офшорни крипто борси

Индийското звено за финансово разузнаване (FIU) обмисля възобновяването на дейността на още две международни крипто борси.

07.09.2024 11:00 2мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.