Криптовалутите или накратко крипто са дигитални валути, които станаха много популярни през последното десетилетие. Стойността на дадена криптовалута зависи до голяма степен от пазарното търсене, като силно влиятелните играчи са ключовите фактори за колебанията в стойността на даден актив. Освен това съществува и въпросът за разходите за ресурси за създаването на такива мрежи. В момента има повече от 2.5 милиона криптовалути.
Търговията с криптовалути е трудна, защото това е пазар, който няма централен орган, който да го контролира. Може да се счита за напълно „свободен пазар“ и това, че е свободен пазар, има уникален ефект. Наличността на неограничени отливи и приливи на капиталови потоци засягат пряко пазара на криптовалути по отношение на чувствителността и волатилността на стойността на дадена криптовалута. Поради сложността и относително високата стойност на търговията с криптовалута, наложително е тези, които се интересуват от нея, да преминат обучение, преди да влязат в областта на търговията и да използват подходяща платформа. Това е толкова лесно, особено с MT5 като инструмент, който да ви помогне да търгувате. Ако не сте запознати лесно може да претърпите загуби, имайки предвид липсата на опит. Тези, които тепърва започват или нямат опит, може да разгледат инструмента MT5. Това е мощна платформа за търговия.
Тази статия е спонсорирано съдържание и не отразява мнението на екипа на CryptoDnes. Материалът не представлява инвестиционен съвет и е предоставен от съответната компания.
Криптовалутата е представена за първи път през 1995 г. от Дейвид Лий Шум. Първоначално той създава софтуер, наречен „DigiCash“, за да позволи на потребителите да теглят пари чрез дигитална платформа, за да плащат на второ лице с таен код. Този напредък на криптографията с публичен и частен ключ позволява електронните плащания да станат непроследими от банката издател, правителството или трета страна. Биткойн е създаден през 2008 г. от анонимен човек, използващ псевдонима „Сатоши Накамото“.
Криптовалутата е вид дигитална валута, която е много популярна поради своите уникални свойства. Криптовалутите не се контролират от нито един субект и са алгоритмично криптирани, така че техният произход не може да бъде проследен. Криптовалутата е средство, използвано за обмен на стоки в онлайн платформи, като артикули в офлайн игри и др. Криптовалутата все още не е официално призната като валута.
Както бе споменато по-горе, Биткойн беше първата появила се криптовалута. Понастоящем Биткойн е една от най-ценните криптовалути, когато се конвертира във фиат, а също така е и най-популярната.
Има най-различни истории за успехи и неуспехи, след генезиса на първата криптовалута. В началото потребител публикува онлайн молба да купи две пици, които да бъдат доставени до дома му, срещу 10,000 биткойна. Ако този доставчик на пица безапазил получените BTC, той щеше има активи на стойност петнадесет милиарда долара или петстотин милиарда бата.
Криптовалутите имат същата икономическа стойност като други активи като фиатна валута и недвижими имоти. Криптовалутите, подобно на други активи, са изправени пред икономически кризи като дефлация, инфлация и др. Но поради независимостта на криптовалутите, които не могат да бъдат контролирани от нито един централен орган, това неизбежно причинява чести и продължителни кризи, като например през 2011 г., само три години след старта на Биткойн. След това, от 2013 до 2015 г., пазарът бе изправен пред нова криза. Преди да се натъкне на друга криза само две години по-късно през 2017 г., а последната настъпи през 2021 .г тази криза се счита за най-тежлата откакто съществуват криптовалутите. Тази последна криза започна с това, че правителството на Китайската народна република обяви криптовалутите за незаконни и предприе репресии срещу дигиталните активи в страната през септември 2021 г.
Криптовалутите периодично минават през подобни кризи, както беше споменато по-горе, Но защо криптовалутата все още са толкова популярни сред много хора, както заинтересовани, така и тези, които искат да инвестират? Тъй като криптовалутата е една от силите на технологичното развитие и бързия растеж на онлайн платформите, особено по отношение на финансите. И поради естеството на криптирането е невъзможно да се проследи източникът. И важното е, че няма централна агенция, която да го контролира, както беше споменато по-горе. Това го прави по-желан за тези, които не искат да плащат такси от централни агенции като банки.
Тази статия е спонсорирано съдържание и не отразява мнението на екипа на CryptoDnes. Материалът не представлява инвестиционен съвет и е предоставен от съответната компания.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.