Катрин Хаун казва, че фиатната финансова система не е способна да се справи с прането на пари.
Катрин Хаун – генерален партньор на Андресен Хоровиц и прокурор на Министерството на правосъдието по случая “Silk Road” – казва, че фиатната финансова система не е способна да се справи с това, за което твърди, че се тревожи, когато става дума за криптовалутите.
В традиционния финансов сектор днес “99,9% от всички престъпления, свързани с пране на пари, не се разследват”, каза тя на Кайл Бас по време на интервю за “Real Vision Classics” на 22-ри октомври.
Като човек, чиято кариера включваше свалянето на един от най-популярните криминални рекети в историята на крипто-индустрията и създаването на първата в историята криптовалута за правителството на САЩ, Хаун е запозната с тревогите на регулаторите относно криптовалутите и прането на пари.
И все пак тя подчерта абсурда в ситуацията. Защитниците на съществуващата система непрекъснато изтъкват притеснения за проблем, който настоящите подходи нямат и бегла надежда да предотвратят:
Нашата сегашна система върши доста ужасна работа, бих казала. Нека поясня какво искам да кажа. 99,9% от всички престъпления, свързани с пране на пари, остават без разследване. Свидетелствах пред сената на САЩ за това, и лицето, което цитира тази статистика, като изключим сенатора Чък Грасли, беше бивш служител на Министерството на финансите. Аз реших, че това не може да бъде вярно, но го проучих и наистина е така.
Хаун и Бас обсъдиха необходимостта да се проследява притокът на средства за борба с незаконните дейности и степента, до която това оправдава ограничаването на потока на “peer-to-peer” трансфера на стойност.
Бас отбеляза, че наличието на централизирана финансова система предлага повече възможности, когато става въпрос за злонамерени суверенни участници. Това е проблем, който криптовалутата може да ограничи:
Ислямска държава имаше 2 милиарда долара. Широко известна тайна е, че се съхраняват в турски банки и се управляват от законни бизнесмени, които съзнателно перат пари. Ако САЩ се стремят да санкционират лоши суверенни действия, всъщност можем наистина да ги затрудним да движат значителни количества капитал днес или да правят бизнес с американски банки.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.