Неотдавнашно проучване, изготвено от ICO консултантската фирма Statis Group, показа, че повече от 80% от първоначалните предлагания на монети (ICO), проведени през 2017 г., са идентифицирани като измами.
Изследването е взело предвид жизнения цикъл на ICO–та, изпълнявани през 2017 г., от първоначалното предложение за продажба до най-зрялата фаза на търговия на крипто обмен.
Изследванията показват, че през 2017 г. „над 70% от финансирането на ICOта (като $ обем) досега са отишли за проекти с по-високо качество, въпреки че над 80% от проектите (като бройка) бяха идентифицирани като измами.“ Анализаторите установиха, 4% от ICO се провалиха и три процента бяха „умряха“. Изследването признава смъртта на ICO като „не е регистрирано на борсата за търговия и не е имало кодов принос в Github“.
Според проучването, общото финансиране на монетите и жетоните през 2017 г. възлиза на 11,9 милиарда долара. Около 1,34 милиарда долара (11%) от финансирането на ICO отидоха за измами. Mакар голям брой ICO-та да са били измами, те са получили много малко средства в сравнение с успешните ICO-та като цяло.
По-рано този месец TechCrunch публикува доклад, базиран на данни от Coinopsy и DeadCoins, които установиха, че повече от хиляда криптопроекти са „вече мъртви“ към 30-и юни 2018 г. Според списъка на Coinopsy имаше 247 „мъртви“ докато DeadCoins имаха дълъг списък от „мъртви“ криптота от 830 елемента.
Според проучване, проведено от компанията Carbon Black през юни, през първата половина на 2018 г. е открадната цифрова валута на стойност около 1,1 милиарда долара. Компанията за сигурност каза, че престъпниците се възползват от dark net, за да улеснят кражбите на крипто. Прогнозите показват, че има 12,000 пазари и 34,000 предложения, свързани с крипто кражба, от които хакерите могат да се възползват.
Съвместен доклад от консултантската фирма PwC и швейцарската асоциация Crypto Valley разкри, че обемът на ICO между януари и май 2018 г. досега достигна 13.7 милиарда долара през 2018 г., което е вече два пъти повече от цялата 2017 г.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.