Една огромна част от руснаците (56%) са запознати с Биткойн, разкрива ново проучване, проведено от руския Център за изследване на общественото мнение (ВЦИОМ).
Междувременно терминът „Биткойн“ е познат за 74% от руснаците, но само 9% от анкетираните имат задълбочени познания за най-голямата криптовалута по пазарна капитализация.
В доклада се посочва също, че само 2% от руснаците са инвестирали в Биткойн. Това се дължи на факта, че криптовалутата все още се възприема като лош инвестиционен инструмент от 65% от участниците в проучването. На всичкото отгоре, почти половината от населението (43%) е сигурно, че не можете да се закупят реални стоки или услуги с BTC.
Русия е петият най-голям пазар в света с крипто транзакции, на обща стойност от $18,5 милиарда. Неотдавнашно проучване показа също, че Русия е на второ място по брой сделки на крипто борсите. Въпреки това, правителството на страната все още не одобрява регулаторна рамка за криптовалутите.
За разлика от останалата част от населението, хората с висше образование, млади мъже (18-25 години), активни интернет потребители и тези, които живеят в двата големи града на страната (Москва и Санкт Петербург), изглежда са запалени по Биткойн. Последната демографска група има най-високо ниво на информираност от 75%.
Следователно един типичен руски Биткойн ентусиаст е образован млад мъж, който живее в огромен град. Това е в съответствие с проучване на Clovr, в което се заключава, че по-голямата част от собствениците на криптовалута в САЩ са мъже от поколение Y („милениал“), които печелят над $75 000 годишно.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?