Начало » Биткойн » 7 причини защо цената на Биткойн пада, въпреки намаляването на лихвите от Фед

7 причини защо цената на Биткойн пада, въпреки намаляването на лихвите от Фед

18.12.2024 22:30 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
7 причини защо цената на Биткойн пада, въпреки намаляването на лихвите от Фед

Малко след като от Федералният резерв обявиха намаляването на лихвените проценти за пореден път тази година, цената на Биткойн регистрира спад от 4%, търгувайки се около $101,800.

По-голямата част от крипто пазарът отрази загубите като Solana се понижи с 7%, XRP с 10%, а Етериум с 6%. Връзката между промените в лихвените проценти на Федералния резерв и цените на криптовалутите далеч не е проста. Въпреки че намаляването на лихвените проценти често се свързва с икономическо стимулиране, цените на криптовалутите невинаги се повишават в отговор. Когато те поевтиняват въпреки по-ниските лихвени проценти, е възможно да са налице няколко фактора.

1. Пазарни очаквания

Финансовите пазари, включително криптовалутите, често реагират на очаквани събития, преди те да настъпят. Трейдърите и инвеститорите могат да определят цената на очакваното понижение на лихвените проценти доста по-рано, като съответно коригират позициите си. След обявяването на намаляването пазарът може да изпита ефекта на „продажба на новината“, при който инвеститорите прибират предишните си печалби, което води до спад на цените.

2. Настроения за риск в условията на икономическа несигурност

Макар че по-ниските лихвени проценти имат за цел да стимулират икономиката, те могат да сигнализират и за скрити икономически проблеми. Ако намаляването на лихвите от Федералния резерв се възприеме като отговор на влошаващите се условия, инвеститорите може да се отклонят от по-рискови активи като криптовалутите в полза на по-безопасни опции.

3. Ограничения на ликвидността

Условията за глобална ликвидност играят съществена роля за представянето на криптовалутите. Събития като банкови фалити, геополитическо напрежение или финансови кризи могат да предизвикат спад в ликвидността. В такива случаи инвеститорите могат да продадат криптовалути, за да получат достъп до парични средства, независимо от благоприятните лихвени политики.

4. Динамика на долара

Политиките на Федералния резерв оказват влияние върху силата на щатския долар, който от своя страна влияе върху криптовалутите. Намаляването на лихвените проценти често отслабва долара, което потенциално повишава цените на криптовалутите. Ако обаче други фактори – като например търсенето на долара като сигурна валута – го поддържат силен, криптовалутите може да не успеят да наберат сила или дори да загубят стойност.

5. Корелация с акциите

С течение на времето крипто активите демонстрират нарастваща корелация с традиционните финансови пазари, особено с технологичните акции. Ако намаляването на лихвените проценти съвпадне с волатилност или спад на фондовия пазар, криптовалутите могат да отразяват тези тенденции поради припокриване на инвеститорските настроения и моделите на търговия.

6. Специфични за отрасъла предизвикателства

Пазарите на криптовалути често са подложени на свой собствен уникален натиск, като например регулаторен контрол, фалити на борси или пробиви в сигурността. Негативните новини в рамките на индустрията могат да засенчат макроикономически събития като промени в лихвените проценти, оказвайки натиск за понижаване на цените независимо от по-широките финансови условия.

7. Променящи се инвестиционни предпочитания

По-ниските лихви могат да подтикнат инвеститорите да търсят възможности в традиционно по-безопасни или по-доходоносни класове активи, като например облигации, злато или акции. Това преразпределение на капитала може да доведе до намаляване на инвестициите в криптовалути, допринасяйки за спад на цените.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

Робърт Кийосаки купи още Биткойн: „Предпочитам да съм глупак от колкото губещ“

Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко и беден татко“, разкри на 1 юли, че е закупил още един Биткойн, потвърждавайки своята дългосрочна оптимистична позиция, дори и това да е свързано с личен риск.

02.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Прогноза за цената на Биткойн до края на годината от Standard Chartered

Според най-новите пазарни прогнози на Standard Chartered, през втората половина на 2025 г. Биткойн ще отбележи най-силното си поскъпване спрямо долара в историята.

02.07.2025 18:45 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Губернаторът на Аризона наложи вето върху законопроект за крипто резерв

Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.

02.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Публичните компании изпреварват ETF-ите в покупките на Биткойн

Публичните корпорации драстично увеличиха своите Биткойн (BTC) активи през 2025 г., придобивайки повече от двойно количеството, закупено от спот борсово търгуваните фондове (ETF) през първата половина на годината.

02.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.