Правителството на Малта тази седмица обяви подписването на съвместна декларация за сътрудничество за DLT. Те се присъединиха към група от шест други европейски държави: Франция, Италия, Португалия, Испания, Гърция и Кипър.
Страните издадоха съвместно изявление, в което се отбелязва, че цифровата сфера е идеална област на политиката за бъдещо сътрудничество. Те също така твърдят, че DLT (блокчейн технологията) и други нововъзникващи технологии, като например 5G и изкуствен интелект, биха могли да трансформират икономиките на страните.
Индексът „Цифрова икономика и общество“ показва, че страните от Южна Европа имат огромен потенциал за растеж в сектора. Страните вярват, че подходът на сътрудничество може да доведе до разширяване на техните цифрови екосистеми, което прави региона лидер в тази индустрия.
DLT технологията има огромен потенциал за демократизиране на европейския икономически модел. Технологията, изградена около доверието, може да трансформира услуги в области като образованието, корабоплаването, поземлената регистрация и здравеопазването.
Това би увеличило прозрачността и отчетността, като същевременно намали административната тежест. Насърчаването на подобрените блокчейн решения би могло да даде възможност на гражданите да контролират личните си данни и неприкосновеността на личния живот.
Подписалите изявлението смятат, че е отговорност на правителството да насърчава възникващите технологии. Това ще бъде чрез образователни програми на всички нива, за да се гарантира, че гражданите разбират потенциала им.
Те заявяват, че „всяко законодателство относно DLT трябва да отчита децентрализирания характер на тази технология и да се основава на европейските фундаментални принципи и технологичната неутралност“.
Страните планират провеждането на редовни технически срещи, споделяне на най-добрите практики в сектора и проучването на потенциални трансгранични проекти за DLT. Те се ангажират с редовни прегледи на напредъка и призовават Европейската комисия да продължи да работи по европейското блокчейн партньорство.
Това може да се счита за голяма крачка в развитието на блокчейн технологията на „стария континент“. Нейният иновативен подход към повечето проблеми на съвременната икономическа система и даването на реални решения кара все повече съвременни правителства да се обръщат към нея. DLT гарантира по-високо ниво на сигурност и лишава от възможност за човешка грешка или манипулация.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.