Правителството на Малта тази седмица обяви подписването на съвместна декларация за сътрудничество за DLT. Те се присъединиха към група от шест други европейски държави: Франция, Италия, Португалия, Испания, Гърция и Кипър.
Страните издадоха съвместно изявление, в което се отбелязва, че цифровата сфера е идеална област на политиката за бъдещо сътрудничество. Те също така твърдят, че DLT (блокчейн технологията) и други нововъзникващи технологии, като например 5G и изкуствен интелект, биха могли да трансформират икономиките на страните.
Индексът „Цифрова икономика и общество“ показва, че страните от Южна Европа имат огромен потенциал за растеж в сектора. Страните вярват, че подходът на сътрудничество може да доведе до разширяване на техните цифрови екосистеми, което прави региона лидер в тази индустрия.
DLT технологията има огромен потенциал за демократизиране на европейския икономически модел. Технологията, изградена около доверието, може да трансформира услуги в области като образованието, корабоплаването, поземлената регистрация и здравеопазването.
Това би увеличило прозрачността и отчетността, като същевременно намали административната тежест. Насърчаването на подобрените блокчейн решения би могло да даде възможност на гражданите да контролират личните си данни и неприкосновеността на личния живот.
Подписалите изявлението смятат, че е отговорност на правителството да насърчава възникващите технологии. Това ще бъде чрез образователни програми на всички нива, за да се гарантира, че гражданите разбират потенциала им.
Те заявяват, че „всяко законодателство относно DLT трябва да отчита децентрализирания характер на тази технология и да се основава на европейските фундаментални принципи и технологичната неутралност“.
Страните планират провеждането на редовни технически срещи, споделяне на най-добрите практики в сектора и проучването на потенциални трансгранични проекти за DLT. Те се ангажират с редовни прегледи на напредъка и призовават Европейската комисия да продължи да работи по европейското блокчейн партньорство.
Това може да се счита за голяма крачка в развитието на блокчейн технологията на „стария континент“. Нейният иновативен подход към повечето проблеми на съвременната икономическа система и даването на реални решения кара все повече съвременни правителства да се обръщат към нея. DLT гарантира по-високо ниво на сигурност и лишава от възможност за човешка грешка или манипулация.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.