Според неотдавнашен доклад на River, компания за финансови услуги в областта на Биткойн, корпоративното приемане на BTC е отбелязало значителен ръст от 30% през последните дванадесет месеца.
Към 18 август 2024 г. корпорациите притежават общо 3.3% от общото предлагане на Биткойн, което се равнява на 683,332 BTC.
Това представлява 587% увеличение на корпоративните притежания на Биткойн от 2020 г. насам. Водещи в приемането са компании като MicroStrategy, Tether, BitMEX, Xapo и Block.one, които заедно притежават 82% от корпоративните запаси от Биткойн.
Нарастване на броя на публично търгуваните компании, притежаващи Биткойн
Броят на публичните компании, притежаващи Биткойн, се е увеличил с 40% през последната година. Това увеличение се дължи отчасти на актуализациите на счетоводните стандарти от Съвета за финансови счетоводни стандарти (FASB), които позволяват Биткойн да бъде оценяван по пазарна стойност в корпоративните баланси, което осигурява повече яснота и стабилност за приемането.
Резерв и метод на плащане
Компании като Block, Real Bedford F.C. и Tahini’s са приели Биткойн като резервен актив, за да се предпазят от инфлация и системни финансови рискове.
Метод на плащане: Биткойн все по-често се използва за трансгранични плащания и международни парични преводи, предлагайки алтернатива за глобални транзакции.
В доклада се твърди, че до 2026 г. компаниите ще продължат да инвестират в Биткойн със скорост 204 до 519 BTC на ден. Освен това се прогнозира, че до 2026 г. 10% от американските компании ще инвестират около 1.5% от паричните си резерви в Биткойн.
Предпочитание към физическия Биткойн пред борсово търгуваните фондове
Компаниите предпочитат да притежават Биткойн токени вместо борсово търгувани продукти (ETF). Това решение е продиктувано от регулаторни съображения, тъй като притежаването на ETF може да класифицира тези предприятия като инвестиционни компании, което би ги подчинило на Закона за инвестиционните компании от 1940 г.. Категоризирането като инвестиционно дружество води до увеличаване на разходите и изискванията за отчетност, които много предприятия искат да избегнат.
Това все по-широко приемане на Биткойн от корпорациите отразява нарастващото доверие в ролята му както на хедж, така и на нов метод за плащане, подхранвано от по-благоприятната регулаторна рамка и възприеманата му устойчивост в условията на финансова несигурност.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.