Предполагаем дилър на наркотици загуби 52 милиона евро в Биткойн (BTC), след като Ирландският Върховен съд реши, че те са производно на престъпни дела и трябва да бъдат конфискувани.
Местният информационен бюлетин Independent.ie съобщи на 19-ти февруари, че съдът прие, че Клифтън Колинс е участвал в трафик на наркотици. Колинс не оспорва заявлението на Бюрото за имуществени активи (CAB) за изземване на активите му.
Властите започват разследване на Колинс, когато полицията открива количество канабис в автомобила му по време на рутинна проверка. Това доведе полицията да претърси адрес в село в Галуей, където е открит голям брой растения канабис, за които се твърди, че са свързани с Колинс.
Смята се, че Колинс е инвестирал в Биткойн още в ранен етап и е получил голяма възвръщаемост на инвестицията си. CAB наложи замразяване на неговите криптовалути в опит да гарантира, че те не могат да бъдат преместени без одобрението на съда.
Съдът реши да разгледа инвестицията като престъпна постъпка, като вероятно предполага, че първоначалната инвестиция е пари, получени чрез продажба на наркотици.
Изземването на Биткойн монетите на Колинс беше до голяма степен причината за рекордната стойност на активи, иззети от CAB за 2019 г., възлизаща общо на 62 милиона евро.
Корелацията между криптовалутите и престъпността до голяма степен се причинява от техния характер, където не се изисква разрешение и способността да държат крипто адрес, който не е свързан с нечия идентичност.
Като такива, властите все по-често намират криптовалути в своите разследвания на наркодилъри и онлайн пазари на незаконни вещества. През октомври 2018 г. Кристофър Баня беше осъден от съд в Уисконсин да се откаже от почти 17 BTC (на стойност близо 140 000 по онова време), след като се призна за виновен за разпространение на наркотици.
В края на август Нийл Уолс, шеф на Службата на ООН за борба с наркотиците и глобална киберпрестъпност, предупреди, че криптовалутите значително затрудняват борбата с прането на пари.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.