Според последното проучване на Forbes на 157 борси обемът на търговията с Биткойн е значително по-малък от отчетения.
Според доклада обемът на търговията с Биткойн (BTC) на 14 юни е бил $128 милиарда, което е много по-малко от общия обем от $262 милиарда, отчетен от всички борси.
Това показва, че около 51% от всички търговски дейности с Биткойн са били фалшиви или неикономически.
Според Forbes Tether играе значителна роля в спот сделките с Биткойн, тъй като по-голямата част от търговията идва от стабилни монети. Въпреки това фиатни валути като щатски долар, японска йена и южнокорейски вон също участват в голям процент от сделките.
Като цяло над 90% от ликвидността на Биткойн е срещу стабилната монета USDT или срещу самия щатски долар. Освен това е налице и огромно недоларово търсене, идващо от Европа, Япония, Южна Корея и Турция.
Той също така откри, че повечето сделки с Биткойн идват от безсрочни фючърси на Биткойн, следвано от спот търговията и обикновената фючърсна търговия.
Докладът групира борсите в три категории въз основа на разликите в самостоятелно отчетения от тях обем спрямо действителния им обем.
Според доклада трите най-големи борси по обем на търговията са Binance, FTX и OKX. Другите включват Bybit, Bitget, MEXC Global, KuCoin, BingX, Crypto.com и Huobi Global.
Забележително е, че само FTX, OKX и Crypto.com са в Група 1, т.е. борси с разлики от 0 до 25% между реалния им обем на търговия и отчетената търговска дейност с Биткойн. Останалите са от Група 2, съставена от борси с отстъпка в обема от 26 – 79%.
Група 3 се състои предимно от малки и нерегулирани борси, някои от които заявиха явно фалшив обем на търговия с Биткойн. Например BitCoke съобщи за обем от $14 милиарда, когато има по-малко от 10,000 месечни посетители, а повече от половината от тях са от Аржентина.
В доклада се посочва, че един от основните проблеми с фалшивия или неикономическия обем на търговията идва от борси, които работят с минимален регулаторен надзор, което се отразява на достоверността на техните данни.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво предстои за крипто пазарите? – Брайън Армстронг
Тези борси, сред които по-специално са Binance, Bybit и MEXC Global, отчитат обем на търговията от $217 милиарда, но действителният им обем е 89 млрд. долара.
Според доклада на Forbes някои търговци се занимават с „wash трейдинг„, за да създадат фалшива картина на търсенето и нарастващата популярност на своите токени.
В доклада се посочва, че борсите се възползват от тези неикономически сделки, тъй като „това им позволява да изглеждат с по-голям обем, отколкото в действителност, което потенциално насърчава повече законна търговия“.
Биткойн отново отразява глобалните тенденции в областта на ликвидността – и това може да има сериозни последици през следващите дни.
Крипто пазарът демонстрира признаци на предпазлив оптимизъм. Макар че цените остават високи, показателите за настроенията и търговската активност предполагат, че инвеститорите се отдръпват, за да преоценят рисковете, вместо да се впускат допълнително.
Анализаторите на Citigroup твърдят, че ключът към бъдещето на Биткойн не са циклите на добив или халвинга, а притокът на ETF-ите.
Според доклад от 25 юли на компанията за крипто финансови услуги Matrixport ВТС може да навлезе в типичната лятна фаза на корекция.