Според последното проучване на Forbes на 157 борси обемът на търговията с Биткойн е значително по-малък от отчетения.
Според доклада обемът на търговията с Биткойн (BTC) на 14 юни е бил $128 милиарда, което е много по-малко от общия обем от $262 милиарда, отчетен от всички борси.
Това показва, че около 51% от всички търговски дейности с Биткойн са били фалшиви или неикономически.
Според Forbes Tether играе значителна роля в спот сделките с Биткойн, тъй като по-голямата част от търговията идва от стабилни монети. Въпреки това фиатни валути като щатски долар, японска йена и южнокорейски вон също участват в голям процент от сделките.
Като цяло над 90% от ликвидността на Биткойн е срещу стабилната монета USDT или срещу самия щатски долар. Освен това е налице и огромно недоларово търсене, идващо от Европа, Япония, Южна Корея и Турция.
Той също така откри, че повечето сделки с Биткойн идват от безсрочни фючърси на Биткойн, следвано от спот търговията и обикновената фючърсна търговия.
Докладът групира борсите в три категории въз основа на разликите в самостоятелно отчетения от тях обем спрямо действителния им обем.
Според доклада трите най-големи борси по обем на търговията са Binance, FTX и OKX. Другите включват Bybit, Bitget, MEXC Global, KuCoin, BingX, Crypto.com и Huobi Global.
Забележително е, че само FTX, OKX и Crypto.com са в Група 1, т.е. борси с разлики от 0 до 25% между реалния им обем на търговия и отчетената търговска дейност с Биткойн. Останалите са от Група 2, съставена от борси с отстъпка в обема от 26 – 79%.
Група 3 се състои предимно от малки и нерегулирани борси, някои от които заявиха явно фалшив обем на търговия с Биткойн. Например BitCoke съобщи за обем от $14 милиарда, когато има по-малко от 10,000 месечни посетители, а повече от половината от тях са от Аржентина.
В доклада се посочва, че един от основните проблеми с фалшивия или неикономическия обем на търговията идва от борси, които работят с минимален регулаторен надзор, което се отразява на достоверността на техните данни.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво предстои за крипто пазарите? – Брайън Армстронг
Тези борси, сред които по-специално са Binance, Bybit и MEXC Global, отчитат обем на търговията от $217 милиарда, но действителният им обем е 89 млрд. долара.
Според доклада на Forbes някои търговци се занимават с „wash трейдинг„, за да създадат фалшива картина на търсенето и нарастващата популярност на своите токени.
В доклада се посочва, че борсите се възползват от тези неикономически сделки, тъй като „това им позволява да изглеждат с по-голям обем, отколкото в действителност, което потенциално насърчава повече законна търговия“.
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.
Биткойн отново тества нови върхове, след като премина $104,000, възвръщайки оптимизма в крипто пространството.