Марк Занди, главен икономист в Moody's Analytics, изрази мнението си относно прогнозите за рецесия в статия, публикувана в CNN на 20 юни.
Той смята, че тези прогнози не са били основателни и че настоящата икономическа ситуация в САЩ се различава от историческите модели на рецесия.
Занди призна уязвимостта на американската икономика и отбелязва, че през последните години тя се е отклонила от очакваните тенденции. Въпреки това той представи пет причини, поради които смята, че САЩ вероятно ще избегнат рецесия.
Първата причина, която той посочи, е натрупването на „излишни спестявания“ от американските потребители по време на пандемията.
Тези спестявания са осигурили на потребителите допълнителна покупателна способност, компенсирайки ерозията, причинена от високата инфлация и са спомогнали за поддържането на икономиката.
На второ място Занди изтъкна силната устойчивост на пазара на труда, която той отдаде на „трупането на работна ръка„. Много компании положиха усилия да задържат служителите си, дори и в условията на предизвикателста, както и по време на пандемията и преди нея.
Третият фактор, който Занди изтъкна, е „лекото дългово натоварване“ на домакинствата в САЩ. След световната финансова криза през 2008 г. домакинствата заемат по-предпазливо. В резултат на това те изразходват по-малка част от доходите си за плащания на лихви и главници в сравнение с всеки друг отчетен период в историята.
Занди спомена „закотвените инфлационни очаквания“ като четвърти фактор. Темповете на инфлация в САЩ последователно намаляват, след като през юни 2022 г. достигнаха връх от 9.1%. Тази низходяща тенденция би могла да помогне за предотвратяване на прогнозираната от много други банки и икономисти рецесия, която би могла да бъде предизвикана от действията на Федералния резерв.
Накрая Занди обсъди ролята на „ниските цени на петрола“ като пети фактор. Предишните рецесии често са били предшествани от рязко покачване на цените на петрола, но в момента такъв скок не се наблюдава. Всъщност цените на суровия петрол отбелязаха значителен спад през 2023 г. поради комбинация от макроикономически насрещни ветрове.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.