Руската икономика преживява значителен спад след нахлуването в Украйна през февруари 2022 г., което води до исторически санкции и геополитическа несигурност.
В тази статия разглеждаме пет ключови статистически данни, които илюстрират негативните ефекти от войната върху руската икономика.
Рублата, руската валута, е силно волатилна поради геополитическата несигурност. По време на неуспешния бунт през юни от страна на групата „Вагнер“ рублата достигна 15-месечно дъно спрямо долара, тъй като гражданите потърсиха алтернативни валути. През последния месец рублата отслабна с повече от 6.5%, а през последната година стойността ѝ е намаляла с над 32%.
По данни на руската централна банка излишъкът по текущата сметка на Русия за тримесечието от април до юни е намалял с 93% в сравнение със същия период на миналата година – от рекордните $76.7 милиарда до $5.4 милиарда. Този спад показва трудности при осигуряването на вноса и невъзможност износът на енергийни продукти да подкрепи икономиката, както преди.
През юни Министерството на финансите на Русия отчете 36% спад на приходите от данъци върху петрола и газа в сравнение с предходната година. Печалбите от суров петрол и петролни продукти също са намалели с 31%. Преди войната Русия осигуряваше близо 40% от вноса на природен газ в Европейския съюз и една четвърт от вноса на суров петрол. Тези цифри драстично намаляха и докато се появиха алтернативни купувачи като Китай и Индия, Москва трябваше да продава енергията със значителни отстъпки.
Преди нахлуването в Украйна Русия продаваше средномесечно около 100,000 автомобила. Този брой обаче се е сринал до около една четвърт от това ниво. За този рязък спад допринесоха рязкото покачване на цените, влошените потребителски нагласи и недостигът на предлагане.
Милиони руснаци са емигрирали след началото на войната, като по данни на Йейл само в Узбекистан са потърсили убежище над 400,000 бягащи граждани.Бягството на капитали и таланти от Русия се илюстрира и от увеличените парични преводи към съседни държави като Армения, Грузия и Киргизстан, които обикновено не се разглеждат като финансови центрове.
Влиянието на войната в Украйна се отрази тежко на руската икономика, за което свидетелстват отслабването на рублата, драстичният спад на баланса по текущата сметка, рязкото намаляване на приходите от енергоносители, сривът в продажбите на автомобили и значителната емиграция на капитали и таланти. Пътят към възстановяването на Русия остава несигурен, а тези статистически данни подчертават трудния икономически пейзаж, пред който е изправена страната след конфликта.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.