В момента милиарди долари се преместват от традиционната банкова система, тъй като фондовете на паричния пазар се радват на значителен приток на средства.
Според последните данни, предоставени от системата за икономически данни на Федералния резерв (FRED), между 10 и 16 август от американски банкови сметки са изтеглени депозити на обща стойност $48.81 милиарда.
През изминалата година общата сума на депозитите, държани от американските банки, намалява от $18.03 трилиона на $17.29 трилиона, което бележи спад от $740 милиарда.
Тази промяна в депозитите съвпада със забележително нарастване на притока на средства във фондовете на паричния пазар, предизвикано от инвеститори, търсещи стабилна възвръщаемост на капитала си.
Данните на Refinitiv Lipper сочат, че въпреки продължаващите разпродажби на американски фондове за акции, инвеститорите са насочили $32.29 милиарда към фондове на паричния пазар в рамките на една седмица, както съобщиха Reuters.
По-конкретно секторите здравеопазване, финанси, метали и минно дело и комунални услуги са претърпели загуби от съответно $747 милиона, $579 милиона, $556 милиона и $497 милиона.
Движението към паричните пазари съответства на все повече прогнози на анализатори, които предполагат продължителен период на постепенно повишаване на лихвените проценти, за разлика от внезапна промяна от страна на централните банки.
Икономистите от Goldman Sachs очакват, че Федералният резерв на САЩ може да започне понижаване на основния си лихвен процент през второто тримесечие на следващата година. Тези икономисти също така прогнозират, че Фед ще се въздържи от повишаване на лихвените проценти през следващия месец и през ноември.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.