Почти половината от руснаците са чували за криптовалутите, а 13% твърдят, че имат добро разбиране за тях, сочи изследване, проведено от холдинга Romir, на 7-ми август.
Romir, представител на международната асоциация Gallup в Русия, попита 1500 жители на Русия за знанията им за крипто, както и техните планове за взаимодействие с индустрията.
От тези респонденти 44% са чували за крипто, 13% са казали, че имат добро разбиране, а 56% не знаят какво означава думата.
Изследването отбелязва също така, че 31% от анкетираните са отговорили, че могат да „си представят криптовалутите, но нямат точно ясна представа за тях“.
Русия е в средата на формализирането на своя регулаторен подход към различни аспекти на крипто феномена, включително данъчното облагане, добива и обмена на цифрови активи.
След години на смесени сигнали от депутати относно законосъобразността на Биткойн (BTC), първото четене на пакета законопроекти за криптовалути и блокчейн е било успешно по-рано тази година. Руското правителство все още официално одобрява статута като закон.
Президентът на Romir Андрей Мильохин отбеляза, че резултатите от проучването „убедително доказват, че криптовалутите все още не са формирали смислен финансов инструмент“.
„Освен това, руското общество, което преди това е било „опарвано“ от различни схеми за бързо забогатяване, демонстрира здрав скептицизъм в този случай“.
Другите констатации в изследването включват връзка между доходите и знанията на крипто сферата: хората с по-ниски доходи са склонни да знаят повече за криптовалутите.
В края на януари още едно свързано с крипто проучване, проведено от руският център за изследване на общественото мнение (VCIOM) установи, че повече от 56% от руснаците са чували за Биткойн, отбелязвайки, че 74% от населението на руската столица, Московското, знае за криптовалутите.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).