Американската комисия по ценни книжа и борси разполага с 4000 адвокати, като същевременно има недостиг на програмистите, които всъщност могат да обяснят всички алгоритми, участващи в днешните инвестиции.
Това е според комисаря на SEC, Робърт Джаксън, който отбеляза, че бързият растеж на дигиталните активи и компютърните инвестиционни консултации се превърна в ключово предизвикателство за регулаторите, които се опитват да бъдат в крак с технологичния напредък, съобщава Reuters.
Изказвайки се преди конференцията на Израелския орган за ценни книжа в понеделник, Джаксън казва, че съотношението трябва да се промени, за да може агенцията да бъде по-ефективна при регулирането на пазарите.
„След 20 години може да се наложи да сме агенция от 2000 адвокати и 2000 програмисти …
Знам как изглежда, когато човек извърши измама. Много по-трудно е да се открие кога алгоритъм мами инвеститора. Но инвеститорите заслужават не по-малка защита, просто защото парите се движат по алгоритъм.“
Джаксън споделя също, че криптовалутите са „вълнуващи, но идват с рискове“, описвайки ги като друго предизвикателство за регулаторите. С по-доброто разбиране на технологията, агенцията може да създаде правна рамка за пространството, предотвратявайки връзката на индустрията с измамници, като същевременно защитава инвеститорите.
Като първият демократ, назначен в SEC от президента Доналд Тръмп, Джаксън се оттегля от поста си на 14-ти февруари, за да се върне към преподаването в Нюйоркския университет по право.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.