Биткойн продължи слабото си представяне през ноември, като цените паднаха до нива, които не сме виждали от май.
Заслужава си да се проучат потенциалните причини за срива.
Едно предприятие, което печели независимо от движенията на пазара, е BitMEX. Ликвидираните позиции във фючърсната борса водят до събиране на огромни такси, които компанията разпродава обратно на пазара.
Според анализатора Алекс Крюгер, в момента BitMEX събира такси до 7% от общата комбинирана емисия на копачите. Голям процент от това се продава обратно на пазара. Така че тези, които правят високо рискови залози чрез BitMEX, не само се поставят в състояние да загубят много пари. Те също тала са потенциално вредни за целия пазар. За съжаление, липсата на обем на BitMEX не е по-добър признак.
Всеки път, когато има значителен спад на цената на BTC, като спадът до 7,000 долара, много инвеститори губят доверие. С идея да се предпазят от по-нататъшни загуби, те продават и ускоряват обезценяването на актива.
Това “разтърсване на слаби ръце” не представлява голяма грижа за по-дългосрочните HODL-ъри или тези, които желаят да натрупат още Биткойн . В крайна сметка, все някой трябва да купува на високо и да продава на ниско.
Политиката на количествено облекчение на Федералния резерв на САЩ трябваше да бъде бичи за Биткойн, но нещата не се развиха така. За съжаление, BTC не винаги отговаря на такива макро променливи.
Както посочи Крюгер:
Това е такъв неликвиден / фрагментиран пазар, че при липса на масов приток на нови купувачи, действия от няколко участника определят посоката. Микро, а не макро.
На пазар, който е лесно повлиян от действията на няколко, не можем да отхвърлим възможността Биткойн китовете да оказват натиск надолу върху цената, за да се запасят с BTC преди халвинга през следващата година.
Приема се, че това ще доведе до значителен и може би постоянен възход на цените, така че има смисъл да се държи колкото се може повече преди това. Разбира се, това не се отнася само за китовете.
В корпоративните финанси се заражда тиха революция, в която притежаването на Биткойн не се разглежда като спекулативно, а все повече като стратегическа необходимост.
Японската инвестиционна компания Metaplanet бързо увеличава експозицията си към Биткойн, като в последния си отчет компанията разкри нова покупка на 1,004 BTC.
Нов доклад на компанията за анализи Alphractal хвърля светлина върху потенциална повтаряща се тенденция на пазара на Биткойн, която може да е признак за предстояща волатилност, последвана от период на ценова стабилност.
Strategy, бизнес аналитичната компания, известна с безкомпромисното си акумулиране на Биткойн, направи поредната си масивна инвестиция, придобивайки ВТС на стойност $765 милиона в последната си сделка.