Ново проучване, проведено от руската фирма за киберсигурност Kaspersky, установи, че около един на всеки десет души знае как работят криптовалутите.
Около 29% твърдят, че имат “известни познания” за това какво представляват.
Проучването акцентира интересен проблем, който все още няма решение – все още има ниска информираност в обществеността по отношение на блокчейн сектора и криптовалутите.
Около една пета от хората (~18%), които са закупили криптовалути, заявяват, че са спрели да се занимават с тях, защото им се струва „твърде сложно“.
31% казват, че криптовалутите трябва да бъдат по-малко волатилни, за да се използват по предназначение.
Значителна част от хората смятат, че криптовалутите са просто “мода”. Около 35% от респондентите са на това мнение.
Според Виталий Мзоков, началник на отдел “Комерсиализация” в Kaspersky, липсата на информираност възпира ръста на интерес към криптовалутите.
“Уязвимостта на технологията я дърпа назад”, каза той.
Инвестирането на трудно спечелените ви пари в нещо, което не разбирате напълно, или към което изпитвате недоверие, е пречка.
Все пак има място за оптимизъм. Около 20% от респондентите, които никога не са купували криптовалути, казват, че биха искали да ги използват в бъдеще.
Като цяло, резултатите от проучването показват, че индустрията все още е объркваща за повечето хора.
Проучването посочва два основни проблема с криптовалутната индустрия днес:
– липсата на информация
– липсата на доверие
Първо, обществеността се колебае да инвестира в пространството, до голяма степен поради това, че не знае нищо за него. Мнозина, изглежда, се отказват, защото им изглежда прекалено сложно. Това може да бъде разрешено предимно чрез създаване на интуитивни платформи и потребителски интерфейси.
Нещо повече, трябва да има организации и инициативи, посветени на образованието на обществеността относно криптовалутите. Към момента потребителите са заляти с проекти, за които нямат истинско разбиране. За капак на всичко, по-голямата част от обществеността чува за криптовалутите, когато цената расте експлозивно, което ги асоциира с висок риск и волатилност.
Следващия проблем е липсата на доверие. Проучването на Kaspersky също установи, че от тези, които притежават криптовалути, около 15% са били обект на измама. Значителна част (19%) също са били жертви на хакерска атака на борса.
Тези цифри са плашещи и сочат към сериозните проблеми с доверието. Те трябва да бъдат разгледани, ако пазарът ще се възприема сериозно от широката общественост.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.