От обширния списък с повече от 60 държави, получили покани, 34 държави официално потвърдиха участието си в предстоящата среща на върха на БРИКС.
Предстоящата среща е от голямо значение, тъй като се очаква да бъде знаково събитие в историята на коалицията. Освен това се очаква тя да послужи като платформа, на която могат да бъдат замислени прогресивни насоки за разширяване на коалицията. Това предполага, че 34-те държави, които са заявили намерението си да участват, са потенциално заинтригувани от перспективата да проучат членството си в алианса.
През настоящата година се наблюдава безпрецедентно нарастване на значението на икономическия алианс БРИКС. Тази възходяща траектория сега е на ръба да се превърне в значително разширяване, способно да предефинира динамиката на световната власт. Държавите, които се стремят да бъдат част от това разширяване, са силно мотивирани да участват в това събитие.
С оглед на изчерпателния списък от над 60 покани беше потвърдено, че 34 държави ще присъстват на предстоящата среща на върха на БРИКС, насрочена за август. Министърът на външните работи на Южна Африка Наледи Пандор представи информация за участващите държави, като призна тези, които вече са потвърдили ангажимента си.
Пандор отбеляза:
Президентът отправи покани към 67 лидери от цяла Африка и от по-широкия глобален Юг да участват в това начинание и досега сме получили потвърждения от 34 държави.
Заслужава да се отбележи, че френският президент Еманюел Макрон не получи покана, въпреки изразения от него интерес за потенциално участие.
Двудневната среща на върха на БРИКС, която започва на 22 август, ще изиграе ключова роля за оформянето на траекторията на коалицията. Големият интерес от страна на участниците вече подчертава ентусиазма на страните от глобалния юг, което означава, че коалицията държи юздите за своето разширяване, подкрепено от необходимия интерес за материализирането му.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.