През 2022 г. темпът на растеж на инсталираните криптомати спадна на фона на общата пазарна разпродажба, която се отрази на стойността на повечето дигитални активи.
В периода между първото и второто тримесечие на 2022 г. броят на новоинсталираните глобални автомати за криптовалути е намалял с 32% – от 2,362 на 1,600 машини.
В началото на годината имаше 34,370 криптомата, докато в края на първото тримесечие броят им възлизаше на 36,732 машини. В края на второто тримесечие имаше 37,642 инсталирани устройства, според данни от Coin ATM Radar.
Забележително е, че през 2021 г. инсталациите на криптоматите се ускориха, отчасти благодарение на нарастващата стойност на пазара, която след това през 2022 г. рязко спадна. Например, Биткойн (BTC) спадна от най-високата си цена за всички времена от близо $68,000 през ноември миналата година със 70%, като много пазарни участници очакват спадът да продължи.
Интересно е, че през второто тримесечие на 2022 г. Биткойн регистрира едно от най-лошите си представяния за повече от десетилетие като само за едно тримесечие бяха заличени 56% от стойността на флагманската криптовалута.
Пазарният срив допринесе за това някои свързани с криптовалутите предприятия да пренастроят дейността си. Различни субекти бяха принудени да преустановят дейността си и да преструктурират плановете си в очакване на евентуално бъдещо пазарно рали.
Като цяло криптобанките допринасят за приемането на различни активи в масовия сектор. Въпреки това си струва да се отбележи, че транзакциите на криптоматите само помагат на инвеститорите да се снабдят с криптовалути срещу фиатна валута, но не оказват влияние върху общата ликвидност.
Въпреки срива на пазара, през 2022 г. се наблюдава намаляване на броя на държавите, желаещи да обявят Биткойн за законно платежно средство. Например въвеждането на Биткойн като законно платежно средство в Салвадор отчасти допринесе за скока в броя на инсталациите на криптомати през 2021 г.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Binance.US наема нов CFO и обяви планове за публично предлагане
В тази насока се предполагаше, че няколко държави в Южна Америка работят върху рамката за приемане на Биткойн като законно платежно средство. Дискусиите по темата обаче утихнаха.
Интересът ще бъде насочен и към това как ще се развият инсталациите в бъдеще, като се имат предвид натрупващите се регулаторни опасения. По-специално, различните юрисдикции се подготвят да въведат крипто регулаторна рамка, която има за цел да ограничи дейности като прането на пари.
Властите вече предупреждават за използването на криптомати. През ноември миналата година Федералното бюро за разследване (ФБР) на САЩ издаде предупреждение срещу киберпрестъпниците, които използват криптомати и QR кодове, за да измамят нищо неподозиращи лица. Подобни опасения могат да бъдат разгледани в нови разпоредби, следователно вероятно ще окажат въздействие върху регулациите.
През март британският Орган за финансово поведение (FCA) нареди на всички оператори на криптомати в страната незабавно да затворят машините си за потребителите или да бъдат изправени пред правни последствия.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Някои от най-големите имена в сферата на криптовалутите се опитват да си осигурят място във финансовата система на САЩ.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.