Биткойн (BTC) е в труден период, като по-слабото търсене на американския пазар и други сигнали предполагат потенциал за по-нататъшни спадове.
В тази статия са разгледани ключовите индикатори, сочещи продължителния спад, включително обръщане на риска, премиум индикатора на Coinbase и дивергенцията на RSI.
Подновяването на отстъпката в цената на Биткойн в базираната в САЩ Coinbase в сравнение с Binance подчертава намаляващото търсене в Щатите. Преди това американският пазар подхранваше бичия импулс, като след изборите изстреляха Биткойн от $70,000 до над $99,000. Сега т.нар. премиен индикатор на Coinbase се обърна в отрицателна посока, което показва намален натиск за покупки от страна на американските инвеститори.
Тези мечи настроения се подсилват допълнително от изкривяването на книгата за поръчки на Coinbase, което предполага, че пазарът остава уязвим към потенциални негативни развития. Заедно тези тенденции подсказват за отслабване на един от критичните двигатели на търсенето на Биткойн.
Друг предупредителен знак идва от дивергенцията на индекса на относителната сила (RSI) на Биткойн. Въпреки че миналата седмица Биткойн достигна връх от $99,500, неговият RSI – осцилатор на импулса – не успя да потвърди новия ценови връх, формирайки меча дивергенция. Този модел обикновено сигнализира, че възходящата инерция е намаляла и на хоризонта може да се зададе корекция на цените.
На техническо ниво дневната графика на Биткойн предполага потенциална подкрепа в диапазона от $87,000 до $88,000. Сигналите в рамките на деня показват, че всяко по-дълбоко отдръпване може да се стабилизира в тази зона. Въпреки това дългосрочният технически анализ остава предпазливо оптимистичен, като оставя отворена вратата за подновяване на ралито след тази корективна фаза.
В заключение, Биткойн е изправен пред насрещни ветрове с отслабващото търсене в САЩ, мечи сигнали от обръщане на риска и дивергенция на RSI. Макар че настоящата корекция може да намери подкрепа във високите ценови стойности около $85,000 и нагоре, търговците и инвеститорите трябва да останат предпазливи, тъй като тези индикатори предполагат възможност за по-нататъшни спадове преди потенциален отскок.
Критичният показател за оценка на пазарните нагласи, „25-delta risk reversal„, стана отрицателен за първи път от месец насам. Този показател сравнява премията за волатилност на кол опциите на загуба, използвани за залагане на повишение на цените, с такива пут опции, които осигуряват защита от понижение.
На борсата за деривати Deribit путовете, изтичащи този петък, сега се оценяват по-високо от кол-овете, което отразява нарастващото търсене на хеджиране срещу спад.
Изглежда, че опитните търговци се подготвят за продължителни загуби. Данните от мрежата за ликвидност Paradigm показват, че търговците продават кол спредове и купуват защитни путове за Биткойн. Освен това 24-часовата промяна в 25-delta risk reversal разкрива намалено кол-пристрастие, което показва нарастващо предпочитание към хеджиране срещу спад на цените в краткосрочен план.
Изглежда, че Strategy официално е влязла в топ 10 на корпоративните трезори на S&P 500 с огромните си авоари от $71 милиарда в Биткойн – заемайки 9-то място и прескачайки големи компании като Exxon, NVIDIA и PayPal.
Според данни на Farside Investors през изминалата седмица Биткойн ETF-ите в САЩ са регистрирали нетни входящи потоци в размер на $2.39 милиарда, което е един от най-силните капиталови приливи от стартирането им.
Анализирайки последните актуализации, споделени от Wu Blockchain, през изминалата седмица се наблюдаваше ключова промяна в крипто пазара. Биткойн се покачи до нов исторически връх от $123,226, с което общата пазарна капитализация на криптовалутите надхвърли $4 трилиона – етап, отразяващ подновеното доверие на инвеститорите и ускоряването на институционалните потоци.
Към 18 юли 2025 г. крипто пазарът продължава да демонстрира рязка волатилност, воден от меме токените, иновациите от първи слой и ключовите активи с голяма капитализация.