Според наблюденията на Александра Прокопенко, бивш служител в централната банка на Русия, руската икономика продължава да показва признаци на растеж въпреки продължаващия конфликт в Украйна.
Прокопенко изтъкна сложното предизвикателство, пред което е изправен президентът Владимир Путин с наближаването на 2024 г:
Макар че в момента икономиката показва устойчивост, управлението ѝ прилича на управление на ледоразбивач – предизвикателство, пред което е изправен Путин.
Тя обясни, че Путин се бори с три ключови проблема едновременно.
Първо, поддържането на икономическия растеж изисква продължаване на инвестициите в конфликта в Украйна. През третото тримесечие Русия отчете значителен ръст на БВП от 5.5%, който се дължи предимно на разходите, свързани с конфликта, които при ограничаване потенциално биха могли да спрат или забавят значително растежа, както отбеляза Прокопенко.
На второ място, управлението на инфлацията, произтичаща от този растеж, изисква бдителност от страна на централната банка, както подчерта Прокопенко. Неотдавна централната банка на Русия повиши основния си лихвен процент до 16%, което е петото поредно повишение, целящо да смекчи военновременната инфлация.
И накрая, Путин се стреми да поддържа представата за изпълнение на задълженията към населението. Прокопенко подчерта, че Путин трябва да създаде усещане за нормалност и приемственост въпреки продължаващия конфликт, което е от решаващо значение с наближаването на предстоящите президентски избори в Русия.
Въпреки че официалната икономическа статистика показва положителни перспективи, съществуват съмнения относно нейната точност, като се предполага, че значителният растеж се дължи на големите военни и държавни разходи.
Прокопенко подчерта друг тревожен знак за икономиката: очакването за поддържане на двуцифрен основен лихвен процент през следващата година. Според нея това означава скрити слабости в икономиката, което подсказва, че стабилните икономики с устойчив растеж обикновено не разчитат на толкова високи лихвени проценти.
Тези прозрения хвърлят светлина върху многостранните предизвикателства, пред които е изправен Путин, за да поддържа икономическата стабилност на Русия в условията на продължаващия конфликт и последвалите го финансови последици.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.