Около 69,000 BTC са изчезнали от инвестиционна платформа в Южна Африка, заедно с двама братя, които са собственици на криптофирмата.
Въпреки че фактите тепърва ще се доказват в съда, ако това се окаже по-скоро измама, а не хак, това ще бъде най-голямата в историята според Bloomberg.
Така или иначе имаше предупредителни знаци за инвеститорите, като потребителите обещаваха възвръщаемост до 10% на ден.
AfriCrypt е основана през 2019 г. и се управлява от братята Амир и Раес Каджи. Съобщава се, че са натрупали около 54 милиарда ранда в BTC, или 3,6 милиарда щатски долара по това време. На 13-ти април бе изпратено съобщение до инвеститорите, в което се казва, че платформата е била хакната.
Фирмата заяви, че ще спре да работи, докато започва процеса на “опит за извличане на откраднати средства и компрометирана информация”.
Южноафриканската адвокатска кантора Hanekom Attorneys, която се е заела със случая от името на засегнатите потребители, заяви, че са възникнали подозрения, тъй като съобщението включва предупреждението, гласящо:
Клиентите могат да предприемат правни мерки, но молим клиентите да имат предвид, че това ще забави процеса на възстановяване.
“Веднага бяхме подозрителни, тъй като съобщението призова инвеститорите да не предприемат правни действия”, казаха адвокатите на Hanekom. Адвокатската кантора също твърди, че “служителите на Africrypt са загубили достъп до бекенда седем дни преди предполагаемия хак”.
Hanekom Attorneys твърди, че братята са прехвърлили 69,000 BTC – които сега струват 2,2 милиарда долара след неотдавнашния спад на цените – от сметките на AfriCrypt и портфейлите на клиентите, и са предприели мерки, за да не могат да бъдат проследени средствата.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Крипто компания губи ключовете към портфейл съдържащ $72 милиона в Етериум
Братята са недостъпни, като обажданията отиват директно на гласова поща, като уебсайтът AfriCrypt също не работи. Адвокатската кантора е съобщила за случая на елитно звено на националната полиция, наречено “Ястреби”.
Върховният съд на Южна Африка в Гаутенг е издал временна заповед за ликвидация на братята Каджи и им е даден срок до 19-ти юли 2021 г., за да отговорят на заповедта.
Група инвеститори заведе дело срещу Джонатан Милс, основател на проекта Hashling NFT, с твърдения, че той е присвоил милиони, събрани чрез продажби на NFT и свързано с това предприятие за добив на Биткойн.
Властите в Европа разбиха голяма организирана престъпна група, която е използвала криптовалути за прехвърляне на десетки милиони в незаконни средства за мрежи за трафик на наркотици и хора.
Огромна платформа за киберпрестъпления, функционираща предимно чрез Telegram, бе разбита, което нанесе сериозен удар на мрежите за крипто измами в Азия.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.