Броят на жертвите на криптопрестъпления нараства тревожно през последните пет години, като само през миналата година е нараснал с 295%.
Въпреки това общата стойност, загубена при криптовалутни измами, е намаляла от 2019 г. насам.
Според доклад на аналитичната фирма Crypto Head през 2016 г. американците съобщават на FTC само за 340 случая. Оттогава броят им нараства с около 300% годишно.
През 2020 г. Федералната търговска комисия (FTC) е получила 82,135 жалби, свързани с крипто.
Трите най-чести оплаквания са били относно първични предлагания на монети (ICO), пъмп и дъмп схеми и кражбата на крипто.
Докато SEC предприе значителни стъпки след 2017 г. за ограничаване на ICO измамите, нов трик, използван от хакерите, включва т.нар. „издърпване на килима“ на някои DeFi проекти.
Биткойн е най-популярната криптовалута сред престъпниците. Според доклада престъпленията, свързани с BTC, са спаднали с над 94% през миналата година – като се има предвид, че делът на Етериум е под 1%. Тази тенденция е консистентна през последните пет години.
Докато жалбите на потребителите нарастват, общата стойност, източена от хакери, намалява. Според друг доклад на водещата аналитична компания Chainalysis, през февруари общият нелегален дял на обема на транзакциите с криптовалута през миналата година е бил само 0.34%.
През 2020 г. през свързани с криминални дейности портфейли бяха изпратени 10 милиарда токени, половината от обема за 2019 г.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Иранската полиция иззе 7,000 майнинг ригове от нелегална ферма
Разширяващият се мащаб на пазара със сигурност привлича злонамерени участници. Въпреки това, докато броят на докладите за криптопрестъпления се увеличава, общият им размер остава същия. Измамниците като че ли се насочват към по-малки групи, вместо да таргетират борси.
Неотдавнашното възстановяване на Биткойн в размер на $2,3 милиона от ФБР, изплатени на кибер хакерите, изнудващи Colonial Pipeline, е отличен пример за ползите от прозрачността при крипто транзакциите.
Група инвеститори заведе дело срещу Джонатан Милс, основател на проекта Hashling NFT, с твърдения, че той е присвоил милиони, събрани чрез продажби на NFT и свързано с това предприятие за добив на Биткойн.
Властите в Европа разбиха голяма организирана престъпна група, която е използвала криптовалути за прехвърляне на десетки милиони в незаконни средства за мрежи за трафик на наркотици и хора.
Огромна платформа за киберпрестъпления, функционираща предимно чрез Telegram, бе разбита, което нанесе сериозен удар на мрежите за крипто измами в Азия.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.