Консултантската компания за технологии Gartner прогнозира метавселената да стане основна част от живота на хората до 2026 г. – подобно на интернет сега. Тя прогнозира, че дотогава една четвърт от световното население ще прекарва поне един час в метавселената всеки ден.
Консултантската фирма Gartner, в прессъобщение, публикувано на 7-ми февруари, заяви, че вероятно поне 25% от хората ще прекарват поне един час на ден в метавселената до 2026 г. за работа, пазаруване, образование, социални взаимодействия и забавления.
Метавселената ще осигури „подобрено завладяващо изживяване“ чрез устройства като VR устройства и дори таблети.
Но най-интересното е, че по отношение на пазара на криптовалути, Gartner очаква дугиталните валути и NFT да бъдат основна част от тази екосистема, тъй като „нито един доставчик няма да притежава метавселената„. Той очаква виртуалните икономики да се захранват от тези активи.
Говорейки за това как ще повлияе на живота, вицепрезидентът по изследванията на Gartner, Марти Резник, каза:
Доставчиците вече изграждат начини потребителите да възпроизвеждат живота си в дигиталните светове. От посещение на виртуални класни стаи до закупуване на дигитална земя и изграждане на виртуални домове, тези дейности в момента се провеждат в отделни среди. В крайна сметка те ще се провеждат в една-единствена среда (метавселената) – с множество дестинации в различни технологии и опит.
Той също така очаква работните места да преминат към виртуални работни среди. Това ще намали нуждата от офис инфраструктура и Gartner казва, че 30% от организациите по света ще имат продукти и услуги, готови за метавселената.
Това са смели прогнози. Но изглежда все по-вероятно метавселената да оформи начина, по който си взаимодействаме.
Метавселената получи известна критика от вътрешни лица в индустрията и гейминг общността, които го наричат само мода. Все пак големите фирми наливат милиарди в идеята, ясно убедени, че тя ще бъде новата среда, чрез която ще се осъществяват взаимодействията.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Polygon си осигури финансиране в размер от $450 милиона
Meta е отделила толкова много от ресурсите си за изграждане на собствена метавселена, въпреки че загуби милиарди в процеса. Microsoft също се разглежда като друг основен претендент, който грабва интелектуална собственост, за да подсили предложенията си. Междувременно крипто проекти като Decentraland и The Sandbox също стават все по-популярни.
Тъй като все повече капитал продължава да се налива, изглежда, че това може да бъде началото на нова ера за интернет.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.