2020 година ще бъде страхотна година като се има предвид всичко, което се случи досега.
Почти всеки месец тази година носи със себе си нови непредвидени предизвикателства. При цялата тази несигурност може би е време криптовалутите да започнат да се превръщат в страхотния и сигурен клас активи, какъвто всички искаме да бъде.
С други думи трябва да се предлага като основен диверсифицируем клас активи преди всички други традиционни акции. Нека да обсъдим криптовалутите, цената на Биткойн и какво друго могат да оправят те през 2020 г.
В исторически план по-ранните месеци на годината са изключително непредсказуеми. От друга страна, напоследък изглежда сякаш тези месеци служат само за подсилване на крипто общността. Повечето алткойни бавно преодоляват продължителната крипто зима, а Биткойн изглежда също навлиза в пролетта.
Очертава се красива пролет за дигиталните активи като цяло. Ще бъдат пуснати много важни актуализации, чиито разработчици се канят да пуснат от години, за едни от най-значителните активи. Има изключителн интерес към планираните дигитални валути на централните банки, като тази на Банката на Китай.
В този момент е трудно някой да каже, че криптовалутите са фалшиви или просто някаква мода. Крипто доказа своята издръжливост, като най-добрият пример за това е ‘зимата‘, през която пазарът премина, за да се прочисти от фалшивите ICO, объркващи инвеститорите и настроенията. Има явна промяна в пазарния сантимент, тъй като има липса на FUD (страх и съмнение) на пазарите и нови инвеститори се вливат в пазара.
Въпреки че бихме могли да пренебрегнем най-големия показател за промяната, то не би било разумно. Халвингът на Биткойн за пореден път се осъществи и мрежата премина през известна турбуленция. Докато някои хора гледат на силата на мрежата като индикатор за движението на цените на Биткойн, такава корелация няма. Това се дължи просто на икономическите принципи, стоящи зад системата за възнаграждение на Биткойн.
По-добър показател за движението на цената на Биткойн са фундаментални развития като ежеседмичните ивнестиции на Grayscale в Биткойн. Фондът изкупува повече Биткойн, отколкото сре произвежда от миньорите. Статистики като тези със сигурност ще променят ситуацията с течение на времето, тъй като извънборсовият пазар бавно изсъхва, което води до забавяне в модела на търсене и предлагане.
Това са прости показатели, но са консистентни. Произвеждат се ограничен брой Биткойни и ако има хора, които купуват повече, отколкото се предлага на извънборсовия пазар, това ще се случи и в публичния пазар.
Отнема време преди цената да отрази подобни развития.
Докато крипто наистина има за цел да предложи напълно децентрализиран и премахнат от традиционния пазар клас активи, той също ще служи като нов вид стока. Тези активи трябва да предложат на инвеститорите хедж срещу традиционните пазари, които са силно манипулирани.
Няма ограничение във времето, няма лице, което да отпечата повече от него, или централен управляващ орган. Това е нова ера и предлага нови модели за деривати, фондове, индекси и инвестиране.
При нарастващата несигурност, защо пък повече хора да не погледнат към криптовалутите? FED печата твърде много пари, световната търговия се забавя, а банките се сблускват със сериозни проблеми. Инвеститорите бавно ще видят криптовалутата като жизнеспособна алтернатива в случай, че се случи най-лошото.
По тази тема се говори много. Ето защо най-вероятно следващият бичи пазар ще се състои през 2021 година:
-На пазара все още няма достатъчно истински продукти.
-Биткойн едва наскоро претърпя своя халвинг. Трябва да мине време преди да семанифестира ефект.
–Етериум все още не е пуснал голямата актуализация.
-Няколко проекта все още се подготвят да пуснат огромни актуализации на основната си мрежа.
-Следващата вълна от инвеститори все още не е тук.
-В някои жизненоважни области по света регулацията продължава да се бави.
-Бичият пазар може да бъде забавен от световни бедствия като COVID-19
Вероятно ще мине още една година, преди инвеститорите на дребно да ‘наводнят‘ пазара. Най-добре е да поддържате активите си възможно най-ликвидни и да следите пазара всеки ден, за да улавяте най-добрите цени и да осигурявате печалбите си.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.