Северноамериканската асоциация на администраторите на ценни книжа (NASAA) обяви днес, 28-и август, че нейната текуща инициатива "Операция Cryptosweep" доведе до над 200 разследвания на първоначални предлагания на токени (ICO) и свързани инвестиционни продукти свързани с крипто.
Държавните и провинциалните регулатори на ценни книжа в САЩ и Канада стартираха разследвания за потенциално измамни крипто инвестиционни програми като част от операцията „Cryptosweep“ на NASAA през май. Инициативата, насочена към подозрителни крипто инвестиционни продукти, според съобщенията, е най-голямото такова координирано разследване на държавни и провинциални служители.
Президентът на NASAA и директорът на Комисията по ценни книжа на Алабама Джоузеф П. Борг заяви, че в хода на разследванията си, регулаторните органи са се захванали с множество свързани с крипто дейности, които могат да представляват нарушение на щатните и провинциалните закони за ценните книжа.
Макар че не всяка инвестиция, свързана с ICO или криптовалута е измама, важно е хората и фирмите, които продават тези продукти, да бъдат наясно, че не правят това във вакуум; щатните и провинциални закони или подзаконови актове, особено законите за ценните книжа. Спонсорите на тези продукти трябва да потърсят съветите от опитен юридически съветник, за да се уверят, че не странят от закона. Освен това трябва да има силна култура на съответствие преди, а не след това, да се предлага на пазара на инвеститорите.
В съобщението се посочва, че за да се осигури известна защита на инвеститорите, всеки проект, квалифициран като гаранция, трябва да бъде регистриран в съответните с регулаторни агенции или да кандидатства за освобождаване от регистрация.
NASAA отбелязва, че дори регистрираните продукти могат да бъдат измамни, инвеститорите трябва да извършат собствен анализ, преди да инвестират в ICO или проекти, свързани с крипто.
От откриването на проекта през май изследователите са открили около 30 000 имена на домейни, свързани с крипто, повечето от които са били регистрирани миналата година, когато цената на Биткойн (BTC) достигна рекордно ниво от $20,000.
Твърденията, че измамите са използвали фалшиви адреси, флаш маркетингови материали и гаранции до четири процента дневен лихвен процент, но не отчитат потенциалните рискове от крипто инвестиции.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.