Chainalysis публикува доклада си „2024 Crypto Crime Mid-year Update Part 1“, в който разкрива близо 20% спад на общата незаконна дейност в блокчейн сектора от началото на годината досега.
Въпреки това някои видове престъпно поведение, като например откраднати средства и искане на октуп, се увеличават. Въпреки че законната крипто активност надхвърля незаконните транзакции, някои тревожни тенденции се запазват.
Значителна загриженост буди почти двойното увеличение на откраднатите средства, които са нараснали от $857 милиона до $1.58 милиарда през 2024 г., като средната стойност на кражбата се е увеличила с 80%. Това увеличение се дължи отчасти на нарастващата стойност на Биткойн, на който сега се падат 40% от тези транзакции.
Интересното е, че крипто крадците все по-често се насочват към централизирани борси вместо към платформи за децентрализирано финансиране (DeFi), което бележи връщане към традиционните методи на кражба.
През 2024 г. случаите на изнудване остават основен проблем, като постъпленията леко се увеличават с 2% до $459.8 милиона. Това увеличение се дължи на стратегия, известна като „лов на едър дивеч“, при която нападателите се съсредоточават върху по-малко на брой, но по-печеливши цели.
През годината е платен и рекордният откуп от $75 милиона на групата „Тъмните ангели“, като средната стойност на исканията за откуп се покачва от под $200,000 в началото на 2023 г. до $1.5 милиона в средата на 2024 г. Сегментът на изнудванията става все по-фрагментиран поради действията на правоприлагащите органи срещу основните групи, което води до хаотична, но все още опасна среда.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.