Начало » 20% от турците използват или притежават криптовалути

20% от турците използват или притежават криптовалути

23.08.2019 16:50 1 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
20% от турците използват или притежават криптовалути

Проучване на германска фирма за данни показва, че Турция е един от най-големите световни осиновители на криптовалутите, въпреки че страната няма законова рамка за търговия с такива активи.

Базираната в Хамбург Statista разкри, че в онлайн анкета един на всеки пет турци заяви, че използва или притежава криптовалута.

Това може да бъде свързано с отслабването на фиатната валута и икономическите неволи, които биха могли да доведат до увеличаване на възприемането на криптовалутите като хеджиране на инвеститорите.

Търговията с криптовалути се счита за незаконна в съседен Иран съгласно закона на шериата. Докато Турция остава светска нация, управляващата партия ПСР – при президента Реджеп Таип Ердоган – не крие своя ислямистки дневен ред и подкрепа за Мюсюлманското братство.

Подобно на Иран, Турция е в процес на разработване на дигитална валута на централната банка (CBDC) – надявайки се да стартира през 2023 година.

Кризата на лирата в Турция

Любовта на турците към криптовалутите може да се е развила от икономическата криза в страната през 2018 г., при която суверенната валута – лирата – се срина до рекордно ниско ниво спрямо долара. Спестяванията на милиони турци бяха силно обезценени от финансовата криза, като пенсиите и инвестициите бяха сериозно засегнати.

По този начин са създадени перфектните условия за растеж на криптовалутите в Турция. Тъй като дигиталните активи се стабилизираха през последните месеци, турските инвеститори все по-често разглеждат класа на активите като по-сигурен запас от стойност.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Фондация Етериум с нова инициатива за институционални стандарти за сигурност

Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.

16.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От MetaMask коментираха спекулациите за лансиране на собствен токен

Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.

16.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От Goldman Sachs повишиха икономическите си прогнози за Китай – какви са причините?

Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.

16.05.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Конкуренцията между платформите за меме монети се засилва – губи ли Solana лидерството?

Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.

16.05.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.