След като открадна $5 милиона в криптовалута от 40 жертви чрез SIM суап схема, 20-годишният Джоел Ортиз се признава за виновен за кражба и прие споразумение за 10 години затвор, както е съобщено от Motherboard, подразделение на медията VICE.
Ортиз прие сделката за признаване на вината миналата седмица, според Ерин Уест, заместник-окръжния прокурор на окръг Санта Клара, Калифорния. Той официално ще бъде осъден на 14-ти март. Властите твърдят, че Ортиз е първото лице, осъдено за престъпление свързано с „размяна“ на SIM карти.
„Смятаме, че справедливостта е била изпълнена. И да се надяваме, че това е силно послание към тази общност“, според Сами Тарази, един от агентите, разследващи Ортиз, казва пред Motherboard.
SIM суапа става все по-популярен сред престъпниците като средство за кражба на имена и фиатни средства, криптовалути и дори социални медиини профили, които впоследствие могат да бъдат продадени на черен пазар. Има слухове, че профилът в Instagram „@t“ се продаде за $40,000 в Биткойн (BTC).
При размяната на SIM карти, хакерите се обаждат на телекомуникационната компания, представяйки се за своите жерти и твърдят, че тяхната SIM карта е загубена и биха искали техният номер да бъде пренасочен към нова карта. Престъпниците могат да убедят телефонните компании, че са тези, за които твърдят чрез предоставяне на номера за социално осигуряване или адрес на местожителство.
След като телекомуникационната компания прехвърли номера на нова SIM карта, хакерите могат да заобиколят двустепенните мерки за удостоверяване на акаунтите, като използват телефона като метод за възстановяване. Един от тези хакери даде изявление за Motherboard: „С нечий телефонен номер можете да влезете във всеки акаунт, който притежавате в рамките на минути и те не могат да направят нищо по въпроса.“
През изминалата година, властите насочват своето внимание към престъпленията свързани с крипто. В Русия група ядрени инженери бяха арестувани от агенти по сигурността, когато те бяха хванати да копаят Биткойн (BTC) чрез суперкомпютри.
Първата половина на 2025 г. вече се е превърнала в най-унищожителния период в историята на Web3 сигурността, според наскоро публикувания доклад за сигурността за полугодието на Hacken.
Според доклад на Fortune Министерството на правосъдието на САЩ официално е прекратило разследването срещу съоснователя на Kraken Джеси Пауъл.
Индийската крипто борса CoinDCX потвърди пробив в сигурността на стойност $44 милиона, свързан с една от вътрешните ѝ сметки за ликвидност.
Според нов доклад на The Telegraph Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство се готви да ликвидира огромно количество конфискувани криптовалути – Биткойн на стойност най-малко $7 милиарда.