Бившият служител на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) Джон Рийд Старк изтъкна два основни фактора, които стоят зад колебанията в цените на криптовалутите: липсата на регулаторен надзор и спекулативният инвестиционен подход, основан на теорията за "по-големия глупак".
Старк, който преди това е работил в Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC), сподели гледната си точка за това какво направлява стойностите на криптовалутите, като наблегна на два ключови фактора.
Той изтъкна яркото въздействие на недостатъчната регулация в крипто сферата като основна причина за нейната ценова нестабилност. Старк заяви, че нерегулираната среда улеснява пазарните манипулации, като значително допринася за хаотичния и непредсказуем характер на цените на криптовалутите.
A Bitcoin Spot ETF: Say it Ain’t So Gary . . .
For crypto: There's no inherent value. There's no cash flow. There's no yield. There’s no employees. There’s no management. There’s no balance sheet. There’s no product. There’s no service. There’s no history of operations. There’s… pic.twitter.com/vsrg8DBZqW
— John Reed Stark (@JohnReedStark) January 7, 2024
Старк подчерта отсъствието на конвенционални финансови гаранции като аналитични оценки, отчети за приходите и регулаторен надзор, което оставя широко пространство за спекулативни практики и потенциални финансови нередности. Той изтъкна конкретно теорията за „по-големия глупак“ като втория критичен фактор за колебанията в цените на криптовалутите.
Според него инвеститорите се ангажират със закупуването на надценени криптоактиви с очакването да ги продадат на по-високи цени, като по същество разчитат да намерят последващи купувачи (наричани „по-големият глупак„).
Този цикъл на спекулативна търговия продължава, докато пазарът не достигне точка, в която вече няма купувачи, готови да платят завишените цени, което потенциално може да доведе до спад на пазара. Анализът на Старк подчертава, че стойността, която се приписва на криптовалутите, често няма присъща същност и се задвижва предимно от шумотевица, FOMO (страх от пропуснати възможности) и спекулативните тенденции на инвеститорите.
Старк разшири критиката си и до концепцията за спот Биткойн борсово търгуван фонд (ETF), описвайки я като потенциална опасност за инвеститорите, оприличавайки я на Понци схема и подход, който оказва непропорционално въздействие върху общностите в неравностойно положение чрез хищническо включване.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.