Част от неактивните биткойни (BTC), откраднати при хакването на крипто борсата Bitfinex през 2016 г., се преместиха от портфейлите на хакера в неизвестен портфейл във вторник, както беше открито от бота за проследяване на транзакции Whale Alerts.
Бяха маркирани 20 транзакции, включващи откраднатите биткойни. Сума от 64,641.29 BTC, на стойност почти $2.5 милиарда към момента на писане, беше преместена. Това е повече от половината от общата сума, открадната от хакерите, която се оценява на около 120,000 BTC.
Най-голямата открита транзакция е около 10,000 BTC на стойност над $383 милиона, докато други транзакции възлизат на едва 0.29 BTC. Адресът на портфейла, който получи въпросните токени, сега съдържа общо 96,643.29 BTC, което е около $3.6 милиарда.
⚠ ⚠ ⚠ ⚠ ⚠ ⚠ ⚠ ⚠ ⚠ ⚠ 10,000 #BTC (383,540,711 USD) of stolen funds transferred from Bitfinex Hack 2016 to unknown wallethttps://t.co/kvvWQpZoq8
— Whale Alert (@whale_alert) February 1, 2022
Въпреки че е невъзможно да се определи защо точно хакерите преместват биткойните, спекулантите смятат, че целят да накарат инвеститорите да продадат своите BTC.
Още през 2021 г., когато хакерите преместиха 10,000 от откраднатите си BTC, потребителят на Twitter Алистър Милне предположи, че тъй като хакерите не могат да теглят пари, те може да преместват BTC, за да предизвикат паника на пазара, докато имат къси позиции. Според потребителя, хакерите не могат да продават, но могат да преместват монетите, за да „манипулират пазара„.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Facebook официално се отказа от проекта си за стабилна монета
През 2019 г. част от откраднатите BTC бяха върнати на борсата с помощта на американските власти. През същата година в Израел бяха извършени арести, свързани с хакване, когато полицията проследи движението на откраднати средства на стойност $1.5 милиона.
Година по-късно Bitfinex предложи до $400 милиона на всеки, който може да даде информация, която може да доведе до възстановяване на откраднатото крипто. Сумата ще се счита за „разходи за възстановяване“ според борсата.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.