Хедър Морган, известна и като рапърката "Razzlekhan“, е изправена пред присъда от 18 месеца затвор, тъй като американските прокурори повдигат обвинения, свързани с участието ѝ в прането на 120,000 BTC.
В досие от 9 октомври властите препоръчват по-лека присъда, като подчертават сътрудничеството ѝ по време на сделката за признаване на вина, сключена през юли 2023 г. с нейния съпруг Иля Лихтенщайн. Те подчертават ролята ѝ на второстепенен участник в сравнение с Лихтенщайн и отбелязват, че тя е похарчила само част от откраднатите BTC.
През август 2023 г. Морган призна вината си за пране на пари и измама, като средствата вече са оценени на приблизително $7.2 милиарда. За действията си тя може да бъде осъдена на до 10 години затвор.
Макар първоначално да се е смятало, че само подпомага прането на пари, по-късно Лихтенщайн признава, че е мозъкът на хакерската атака и се признава за виновен по свързаните с нея обвинения, като е изправен пред потенциална 20-годишна присъда.
Прокурорите посочват, че първоначално Морган не е знаела как Лихтенщайн се е сдобил с Биткойн, но към 2020 г. той е разкрил участието си в престъплението, а тя активно му е помагала да изпере откраднатите средства. Те характеризират действията ѝ като умишлено престъпно поведение, осъществявано в продължение на няколко години.
В допълнение към присъдата за лишаване от свобода, прокурорите искат възстановяване на средствата от Морган, като изискват от нея да върне активите, иззети от „Bitfinex Hack Wallet„, който съдържа около 95,000 BTC и други криптовалути на стойност над $6 милиарда.
Високопрофилно разследване на една от най-големите крипто измами тази година доведе до ареста на мъж от Уелингтън, след като властите в Нова Зеландия и САЩ предприеха мерки срещу трансграничната киберпрестъпност.
С възвръщането на дигиталните активи в центъра на вниманието, киберпрестъпниците засилват усилията си – този път насочени към големите крипто борси.
Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.
Киберпрестъпна група, съставена предимно от младежи от Калифорния, е обвинена в организиране на мащабна крипто кражба, при която са откраднати над $260 милиона в Биткойн, които са били изпрани чрез сложна мрежа от дигитални тактики и престъпления в реалния свят.