17 милионния Биткойн вероятно ще бъде изкопан през следващия ден, показват данни от Blockchain.info.
Начина, по който работи, осигурява в обращение да влизат Биткойн на определен интервал. Въпреки това, не може да бъде предвидено точно кога ще бъде изкопан следващия.
Както и да го разглеждаме, 80% от максималния обем на Биткойн е в обращение.
„Мисля, че е страхотно.“
Това каза Тим Дрейпър по въпроса, добавяйки:
„Бих се обзаложил, че основателите не са си и въобразявали, че Биткойн ще стане толкова важен, дори и в най-смелите им мечти“.
Други предлагат това да се разглежда като възможност за образуване, както за характеристиките на Биткойн, така и за тези на други криптовалути.
Вместо да се издава от централна банка, Биткойн се създава от мрежа.
Когато миньор открие валиден хеш за скорошна транзакция, той решава пъзела на протокола на Биткойн. В следствие на това, той бива възнаграден.
Малко криптовалута се създава, и се приспада от окончателния обем.
Когато основателят на Биткойн, Сатоши Накамото, изкопа първия блок на 3-ти януари 2009 г., създаде първите 50 Биткойна.
Тази награда остана непроменена за още 209 999 блока, когато се осъществи първото „разполовяване“ или намаление на наградите.
На всеки 210 000 блока, според твърдо кодиран график, мрежата намали възнаграждението на блока с 50%.
Въпреки че има останали само 4 милиона Биткойна, мрежата няма да достигне окончателният си обем твърде бързо. С „разполовяването“, темпото на паричната инфлация – ръстът на обема – се забавя.
BashCo е направил графика на общото предлагане на bitcoin (синя крива) спрямо неговата темпа на паричната инфлация (оранжева линия).
Биткойн няма да спре да работи, докато не се произведат 21 милиона Биткойн. В този момент идеята е, че миньорите ще бъдат компенсирани само чрез такси.
По думите на дългогодишния разработчик Adam Back:
Един милион долу, още четири остават.
Към 18 юли 2025 г. крипто пазарът продължава да демонстрира рязка волатилност, воден от меме токените, иновациите от първи слой и ключовите активи с голяма капитализация.
Според данните, споделени от Wu Blockchain, днес са изтекли над $5.8 милиарда в крипто опции, като водеща роля има Етериум.
В нов доклад на Международния валутен фонд (МВФ) се посочва, че неотдавнашното акумулиране на Биткойн в Ел Салвадор може да не е резултат от текущи покупки, а по-скоро от пренареждане на активите в контролираните от правителството портфейли.
Пазарът на криптовалути преживява забележителна промяна в капиталовите потоци, тъй като пазарната доминация на Биткойн се е понижила до 61.6%, отбелязвайки спад от 2.36%.