Старшите мениджъри на южнокорейска крипто борса бяха обвинени във връзка с инвестиционна измама на стойност $386 милиона.
Новините бележат още едно драстично действие, предприето от властите в страната срещу борсите зa криптовалути.
Според Yonhap News, съдът в Сеул, в понеделник (11-ти ноември 2019 г.) осъди Канг Сеок-юн, изпълнителен директор на крипто борсата Coinup, на 16 години затвор. Съдът призна шефа на фирмата за виновен в ръководене на крипто измама на стойност $386 милиона.
Освен Канг (известен още като „Кеш Канг“), седем други висши ръководители също ще бъдат вкарани в затвора. Вицепрезидентът на компанията получи 7-годишна присъда, докато друг високопоставен член на борсата получи 11 години. Други обвинени висши ръководители ще трябва да си излежат присъдите между шест и девет години.
Според доклади от разследването, Coinup са промотирали измамна крипто инвестиционна схема, която обещаваше 200% възвръщаемост, в срок между 4 и 10 седмици. Откъс от съдебното решение гласи:
Те [обвиняемите] създадоха правдоподобна визия, включително списание с композиционната снимка на настоящия президент, като се изобразяват по неправдоподобен, организиран и прецизен начин … Организацията на престъпленията, броя на жертвите и размера на щетите се явява в светлината на истината, която е, че това е доста сериозно престъпване на закона.
Докладите сочат, че служителите на реда в Южна Корея са следили от близо предполагаемата Понци схема. Властите в страната напоследък предприемат сериозни действия срещу измамните участници в крипто пространството.
Докато постановява съдебно решение, съдът обвини също инвеститорите, че не извършват достатъчно надлежна проверка, следователно се превръщат в лесна плячка за подобни измамници. Според съдията, алчността и примамливостта на лесните пари са причината инвеститорите да продължат да стават жертва на подобни сложни схеми.
Не всичко обаче са лоши новини за южнокорейската финансова сцена. Няколко заинтересовани страни също твърдят, че свръхрегулираният характер на индустрията създава една по-приемлива рамка на крипто търговията, което води до по-приветливо отношение към новия клас активи.
Още през 2018 г. полицията е провеждала чести акции на южнокорейски крипто борси. Оттогава страната забранява практики като анонимна търговия и упълномощава банките да определят стриктни KYC / AML разпоредби на борсите за криптовалута в Южна Корея.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.