Миналия месец криптовалутната индустрия се сблъска с безпрецедентен пробив в сигурността, който бе най-големият хак в историята ѝ.
Bybit, водеща борса, претърпя зашеметяваща загуба от $1.4 милиарда в рамките на една атака. Като цяло през февруари се наблюдаваше огромен скок на свързаните с криптовалути нарушения, като общите загуби скочиха с 1,500% в сравнение с януари.
На 21 февруари Bybit стана жертва на сложна кибератака, която източи $1.4 милиарда от платформата. По-късно ФБР приписа хакерската атака на Lazarus – севернокорейска хакерска група, известна с предишни мащабни киберпрестъпления.
Този инцидент е най-голямата регистрирана някога кражба на криптовалути, надминавайки хака от 2022 г. Ronin, при който бяха откраднати $650 милиона – атака, също свързана с Lazarus.
Общата сума, открадната от крипто индустрията през миналия месец, достигна $1.53 милиарда. Дори и да се изключат загубите на Bybit, хакерите все пак успяха да откраднат $126 милиона, отбелязвайки 28.5% увеличение спрямо $98 милиона през януари.
Два други значителни пробива допринесоха за зашеметяващите цифри през месеца:
Заедно тези инциденти възлизат на допълнителни загуби в размер на $59 милиона, което засилва опасенията относно сигурността на крипто платформите.
Според компанията за блокчейн сигурност CertiK, компрометираните портфейли са били водещата причина за нарушенията през февруари, следвани от уязвимостите в кода и фишинг измамите. Тъй като киберпрестъпниците засилват фокуса си върху крипто сектора, търсенето на по-силни протоколи за сигурност никога не е било по-належащо.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.