Начало » Други » 130 държави, контролиращи почти 100% от световния БВП, проучват CBDC

130 държави, контролиращи почти 100% от световния БВП, проучват CBDC

30.08.2023 21:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
130 държави, контролиращи почти 100% от световния БВП, проучват CBDC

В последно време много държави по света започнаха да проучват дигитални валути на централните банки (CBDC). През май 2020 г. само 35 държави активно обмисляха CBDC. 

До средата на 2022 г. обаче броят им нарасна до 105. Неотдавна данни, публикувани от Атлантическия съвет, разкриха, че в момента общо 130 държави са в процес на проучване на дигитални итерации на своите национални валути. Тези държави заедно представляват 98% от световния брутен вътрешен продукт (БВП).

Освен това 19 от държавите от Г-20 вече са постигнали значителен напредък в разработването на CBDC. Сред тях девет държави са достигнали дори до пилотен етап. Впечатляващо е, че през последната половин година почти всеки член на Г-20 е постигнал значителен напредък и е отпуснал нови ресурси за насърчаване на тези CBDC инициативи. Основните изводи от проучването на Атлантическия съвет показват също, че:

Повече от 20 други държави са готови да започнат пилотни програми за своите CBDC през 2023 г. Австралия, Тайланд и Русия продължават усилията си за пилотно тестване, докато Индия и Бразилия имат планове за официално стартиране през 2024 г.

Бразилската централна банка наскоро избра 14 институции за участие в пилотна програма за своя CBDC. В този списък са включени реномирани компании като Visa и Microsoft. 

В него влизат и забележителни играчи като B3, най-голямата фондова борса в Бразилия; местни частни банки като Nubank, Bradesco и Itaú Unibanco; както и Banco do Brasil, най-голямата публична банка в страната. 

В случая на Индия през 2022 г. бяха инициирани два пилотни проекта за CBDC. Първият, наречен CBDC на едро [CBDC-W], започна на 1 ноември с участието на девет банки. Вторият, пилотен проект за CBDC на дребно [CBDC-R], стартира на 1 декември в четири града.

Цялостният преглед на напредъка на CBDC разкрива, че понастоящем 78 държави са в етапите на научноизследователска и развойна дейност на своите CBDC проекти , а 21 държави активно провеждат пилотни тестове. Освен това около 11 държави вече са въвели електронни версии на своите валути. За сметка на това 16 държави продължават да са неактивни в това начинание, а две от тях дори са отменили инициативите си за CBDC.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Предстои крах на фиатните пари, а Биткойн може да е спасението според милиардер

Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.

05.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Доналд Тръмп подписа исторически законопроект: Какво означава това за крипто пазара

Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.

05.07.2025 10:02 3 мин. четене Kosta Gushterov

FTX спира изплащанията в 49 държави: Ето списъкът

Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.

04.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Новият законопроект на Доналд Тръмп е одобрен – ще се отрази ли на криптовалутите?

Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.

04.07.2025 7:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.