Латвийски програмист и художник, идентифициран като Иля Борисов, е изправен пред до 12 години затвор, след като властите твърдят, че приходите му от NFT в размер на 8.7 милиона евро са приходи от пране на пари и престъпление в големи размери.
Чрез своя уебсайт, наречен Art is Crime (Изкуството е престъпление), Борисов подробно описва как правителството е замразило банковите му сметки, без да комуникира с него във връзка със случая.
В хронологията на делото програмистът, който е спечелил сумата от създаването на 3,557 NFT, отбелязва, че производството по делото е започнало през февруари тази година, но той е бил уведомен за него едва на 9 май.
„Това решение е издадено на 10 февруари, в него се казва, че трябва да получа копие от него. Аз го получих три месеца по-късно„, каза Борисов.
Поради липсата на ясни правила за данъчното облагане на крипто разработчикът заяви, че се е свързал с Латвийската държавна служба за приходите (VID) относно това как да легализира доходите си в криптовалута. В резултат на това той в крайна сметка е платил 2.2 милиона евро под формата на данъци върху доходите през 2021 г.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Анализатор твърди, че пазарът е достигнал дъно
Той платил данъците, след като агенцията го посъветвала да се регистрира като „самонаето лице” и да плати данъци върху изтеглената сума в евро.
Забележително е, че той е спечелил пари по време на бума на NFT през 2021 г., докато се описва сред успешните артисти в нишата.
Чрез адвоката си Борисов успява да оспори замразяването на банковата си сметка и на 30 юни съдът му издава заповед за достъп до парите.
Сметката обаче така и не беше размразена, а по-късно стана ясно, че главният следовател по делото е подал оставка. Интересно е, че новите прокурори, които се присъединиха към делото, също получиха спешни заповеди за запор на имуществото му.
От 19 юли той твърди, че е споделил с полицията пълен отчет за дейността си и историята на доходите си като доказателство за законния произход на парите си.
Борисов, бивш служител на Медуза, новинарски уебсайт, подчертава, че никой от прокурорите не е положил усилия да се свърже с него във връзка с процеса. След това предприемачът е обжалвал решението, но очаква още забавяния поради бюрократичната система.
„Протестирахме в съда срещу решението за запор на сметките ми от 3 юли 2022 г. Протестът беше придружен от всички налични документи от делото и файлове с всички мои транзакции и дейността ми като артист„, каза той.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Кризата на крипто пазарите приключва, твърдят анализатори на Citi Bank
По делото Борисов се е опитал да поиска смяна на следователя, но съдът е отказал.
Освен заплахата да загуби окончателно парите си и да бъде лишен от свобода, Борисов заяви, че делото му е повлияло емоционално – ситуация, усложнена от нахлуването на Русия в Украйна. То се е отразило и на отношенията му с други членове на семейството, тъй като баща му е починал, преди да бъде намерено решение.
Борисов, заричайки се да продължи да се бори, отбелязва, че блокчейн е отворил безкрайни възможности за творците да изкарват прехраната си, но те все още са изправени пред регулаторни предизвикателства.
Първото тримесечие на 2025 г. бе белязано от значителен скок на крипто хаковете, като загубите възлизат на над $1.63 милиарда.
През последните две седмици потребителите на Coinbase може да са станали жертва на фишинг схеми, водещи до приблизително $46 милиона загуби, тъй като атакуващите продължават да злоупотребяват с нарастващия интерес към криптовалутите.
Бен Армстронг, известен в крипто общността като BitBoy, наскоро бе арестуван във Флорида, което предизвика вълнение в крипто пространството.
Алексей Андриунин, главен изпълнителен директор на крипто маркет мейкъра Gotbit, постигна споразумение с американските властi, след като бе обвинен в пазарни манипулации.