Художникът, Паскал Боярт, твърди, че нарисува „пъзел“ в стенописа, който, ако бъде разгадан, ще даде достъп до биткойна, съхраняван в 1NqPwPp7hEXZ3Atj77Ue11xAEMmXqAXwrQ. До този момент, никой не успява да разшифрова кода.
https://twitter.com/pascalboyart/status/1082082762180513793
Изображение с висока резолюция на стенописа е достъпно онлайн. Боярт казва, че, въпреки че определена информация може да бъде придобита от наблюдение на онлайн снимката, „за да решите пъзела, трябва да бъдете физически пред стенописа“.
Ясно видимият адрес за Биткойн дарение и QR код, свързват забележителната криптовалута с изобилието от иконография, излята в стенописа. Самият образ е модерна интерпретация на известната картина на Йожен Дьолакроа, „Liberty Leading the People” (La Liberté guidant le peuple на френски), рисувана през 1830 година по време на Френската революция, която сваля монархията на Франция.
Картината на Боярт, разменя въоръжените революционери от 19-ти век с така наречените протестиращи жълти жилетки (френски: Gilets Jaunes) – протестно движение, което първоначално беше предизвикано два месеца след като френското правителство обяви края на някои субсидии за цените на горивата. Повишението на цените очевидно разтърси нервите на много французи, тъй като продължаващите протести изглежда са насочени към въпроси на икономическото неравенство и икономическата справедливост.
Протестиращите се впускат в улични битки с полицията в столицата на Франция и другаде в страната. Напоследък вълната от протести се превърна в международна, като копие на протеста удари британската столица Лондон преди няколко дни, както и други примери извън Франция през последните седмици.
Някои вече обвързаха характера на протестите с очевидно дисидентския произход на Биткойн – с неговия генезисен блок, известен със споменаването на спасението на националните банки по време на финансовата криза 2007-8 г..
Наскоро бе съобщено за призива на Макс Кейзер за протестиращите жълти жилетки, да конвертират еврото си в Биткойн и да дисбалансират френската банкова система. Той публикува миналия месец, че:
Французите искат суверенитет от глобалните банки. Целият свят иска суверенитет от глобалните банки. Само Биткойн предлага суверенитет. Подкрепа за глобалния изход от банковата окупация. Купете Биткойн , смачкайте банките.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.