Измамници са откраднали 1,543 милиона XRP чрез подвеждащи видеоклипове в YouTube, според тракера Xrplorer.
Компанията твърди, че 60% от откраднатият XRP е дошъл от потребители на Coinbase, като 25% са от частни портфейли.
Binance, обаче, е най-използваният доставчик на услуги за виртуални активи за изпирането на откраднатите активи. Платформата е отговорна за изпирането на 508 000 XRP, според Xrplorer.Обменът NiceChange е на второ място с изпрани 273 000 XRP.
Update on the ongoing XRP scams on YouTube.
– 1,543,000 received
– 839,000 laundered
– Most used VASPs for laundering are @binance (508K) and NiceChange (273K)
– Victims: More than 60% XRP come from @coinbase users, ~25% from private wallets, and only ~2-3% from @binance users— xrplorer.com forensics (@xrpforensics) August 17, 2020
Подвеждащите видеоклипове обикновено се представят за известни технологични фигури или компании, които твърдят, че потребителите могат да изпращат малко количество криптовалута на адрес, за да получат повече в замяна.
Изпълнителният директор на Xrplorer, Томас Силкер, каза, че Coinbase и други борси имат възможност да бъдат активни и да предупреждават потребителите, когато се опитват да преместят активи към потенциални измамни акаунти. Фирмата се опитва да маркира сметките, преди XRP да бъде трансфериран далеч отвъд обсега на правоприлагащите органи.
Ripple заведе дело срещу YouTube през април, твърдейки, че „умишленото бездействие“ на сайта улеснява измамниците да крадат криптовалута.
Съдебният процес изисква обезщетение на Ripple поради неуспеха на YouTube да спре измамници, които се представят за глобалната компания за разплащания и нейния изпълнителен директор Брад Гарлингхаус.
По-късно същия месец, YouTube представи нова система за проверка на фактите, за да помогне на потребителите в САЩ да определят дали определени видеоклипове съдържат подвеждаща информация.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.