Френската финтех компания Spiko стартира своите фондове на паричния пазар в блокчейна на Arbitrum, предоставяйки инвестиционни възможности от институционален клас в мрежата от втори слой.
Тези токенизирани фондове на паричния пазар на ценни книжа на САЩ и ЕС, се регулират съгласно рамката на Европейската комисия за предприятия за колективно инвестиране в прехвърляеми ценни книжа (UCITS), което гарантира спазването на стандартите за взаимни фондове.
Фондът US T-Bill Money Market на Spiko, предлагащ годишна процентна доходност (APY) от 4.37%, нарасна с 8% през последния месец, достигайки активи от над $50 милиона е вечe наличен в мрежата на Arbitrum. Същевременно неговият аналог в ЕС е натрупал $95.1 милиона, което отразява 10.9% увеличение за същия период. Тези активи са разпределени в Етериум, Polygon, а сега и в Arbitrum One, отбелязвайки още една стъпка в токенизацията на активите от реалния свят (RWA).
По-широкият пазар за токенизирани активи на американски облигации продължава да се разширява, като платформи като Ondo Finance наскоро разгърнаха продукти в мрежата на XRP Ledger. Към момента на писане на статията общата стойност на токенизираните ценни книжа надхвърля $3.43 милиарда, подчертавайки бързия растеж на този сектор.
Правните и политическите промени при про-крипто лидери, като администрацията на Тръмп, могат допълнително да ускорят токенизацията на RWA. Правни експерти предполагат, че една по-благоприятна регулаторна среда може да стимулира по-широко участие чрез отваряне на банкови и брокерски канали за токенизирани продукти.
Докато финтех и блокчейн компаниите водят първоначалния тласък за приемане на RWA, традиционните финансови институции се очаква да играят ключова роля в масовата интеграция. Ранните осиновители, включително семейните офиси и по-малките институции, вероятно ще окажат първоначално влияние върху пазара, но ползите от токенизацията в крайна сметка могат да привлекат по-големи институционални инвеститори.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.