Все повече финансови експерти застават на страната на златото в тези турбулентни обстоятелства.
Въпреки че има признаци на възстановяване, много икономисти твърдят, че най-лошото предстои.
В дългата си история, златото се е доказало многократно като добро ‘убежище’. Както посочи инвеститора Джим Роджърс:
“Когато хората губят доверие в парите и правителствата, те винаги купуват злато и сребро.”
По време на кризата от 2008 г. благородният метал спадна първоначално, както стана и сега, защото инвеститорите панически продадоха всичките си активи. Не дълго след това, цената на златото скочи значително до нови върхове.
Според Рой Себаг, икономическите стимули на правителствата правят златото още по-нужно.
“Централните банки официално загубиха контрол […]. В рамките не тези макроикономически промени, златото ще процъфти като парите пар екселанс.”
Питър Шиф е на подобно мнение. Той твърди, че единствения начин да се предотврати хиперинфлация е да се върне златния стандарт.
Но не само златото може да се окаже добро сигурно убежище. Също както златото, Биткойн е оскъден и не се контролира от централен орган. Най-голямата криптовалута също така не изисква физическа доставка, което я прави по-достъпна в обстоятелствата, създадени от коронавируса.
Робърт Кийосаки съветва последователите си да трупат и от двата актива, като успоредно с това каза, че доларът “разрушава животи”.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Според трейдъра и анализатора Джейсън Пицино, пазарните наблюдатели трябва да се подготвят за потенциални препятствия в крипто пространството.
Биткойн миньорите изглежда преразглеждат стратегията за резервите си след дълъг период на разпродажби.
Най-големите купувачи на Биткойн през 2025 г. няма да бъдат дребните търговци, нито дори гигантите в ETF сферата – а бизнеса.