Цените на златото (XAU/USD) започнаха седмицата с мечи настроения, като в момента се колебаят около $2,404, след като наскоро достигнаха малко над $2,410.
Лекият дневен спад на цените на златото се дължи до голяма степен на засилващия се щатски долар, който набра инерция въпреки нарастващите очаквания за намаляване на лихвените проценти на Федералния резерв през септември.
Цените на златото (XAU/USD) се колебаят над точката при $2,404 с лек спад от 0.29% за деня.
Това ниво е „критично бойно поле“ както за биковете, така и за мечките; решителен пробив над него може да предизвика рали към съпротивата от $2,425. Обратно, неуспехът да се задържи на това ниво може да предизвика рязка разпродажба, която потенциално да доведе до понижение на цените към 50-дневната ЕМА при $2,392 и по-нататък към нивото на подкрепа от $2,378.
200-дневната ЕМА, която понастоящем е на ниво около $2,361, се явява значителна зона на подкрепа, която би могла да привлече купувачи, ако бъде тествана. Техническите перспективи предполагат повишена волатилност, като трейдърите ще следят отблизо границата при $2,405 за сигнали в посока.
Поскъпването на щатския долар, обусловено от търсенето на сигурни убежища след опита за убийство на бившия президент Доналд Тръмп, оказа натиск върху златото. Въпреки това по-бавният икономически растеж и по-слабите продажби на дребно в Китай може да ограничат загубите на благородният метал, тъй като инвеститорите обикновено се насочват към златото по време на икономическа несигурност.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.